Papież Franciszek: Musimy w prawdzie i wolności otworzyć się na relację z Bogiem

Myślenie, że potrafimy się poprawić bez daru Ducha Świętego – jest daremne. (…) Musimy w prawdzie i wolności otworzyć się na tę relację z Bogiem – zaznaczył dziś Ojciec Święty Franciszek.

Podczas audiencji ogólnej Papież skupił się na ostatnich słowach Dekalogu: „Nie będziesz pożądał żony ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego”.

W tym kontekście wskazał, że wszystkie wykroczenia rodzą się ze wspólnej przyczyny wewnętrznej: złych pragnień. Biskup Rzymu powiedział, że cała droga wskazana przez Dekalog nie miałaby sensu, gdyby nie osiągnęła poziomu serca człowieka.

Dodał, że przykazania dotyczące pożądań pozwalają zerwać maskę, ujawniają nam nasze ubóstwo, doprowadzają do pokory, która pozwala człowiekowi odkryć, że nie może wyzwolić się sam i że powinien wołać do Boga, aby go zbawił.

Daremne jest myślenie, że potrafimy się poprawić bez daru Ducha Świętego. Daremne jest myślnie o oczyszczeniu naszego serca w tytanicznym wysiłku samej tylko naszej woli. Musimy w prawdzie i wolności otworzyć się na tę relację z Bogiem. Jedynie w ten sposób nasze wysiłki mogą przynieść owoce – mówił Ojciec Święty.

Zwracając się do polskich pielgrzymów, papież Franciszek powiedział.

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam obecnych tu członków Towarzystwa Kultury Polskiej i Ziemi Lwowskiej na Ukrainie. Jak powiedziałem nieco wcześniej, przykazania ukierunkowują nas na duchowej drodze i uwrażliwiają nasze serca, abyśmy potrafili odkryć nasze słabości i złe pragnienia i pokornie zawierzać je miłosierdziu Boga. Jego łaska i błogosławieństwo niech stale wam towarzyszy – powiedział Biskup Rzymu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl