Z. Gryglas: Nie wycofujemy się z reformy sprawiedliwości

Nie wycofujemy się z reformy sprawiedliwości. To jedynie krok w tył – powiedział poseł Zbigniew Gryglas. Sejm rozpoczął prace nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym.

Autorem przepisów są posłowie PiS-u. Nowela daje między innymi podstawę do powrotu do SN tych sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku, także prof. Małgorzaty Gersdorf.

Poseł Zbigniew Gryglas pytany przez reportera Redakcji Informacyjnej Radia Maryja o to, czy rząd nie rezygnuje z reformy wymiaru sprawiedliwości przypomniał, że obecny gabinet przeprowadził już zmiany w KRS i sądach powszechnych. W jego ocenie nowela ma na celu wygaszenie konfliktów.

– To jest krok w tył, to prawda, ale ważne jest także, byśmy nasze relacje z UE ukształtowali na dobrych zasadach i wygasili te konflikty, które są dzisiaj obu stronom niepotrzebne. Myślę, że to mądre rozwiązanie, ale nie odbierałbym go jako wycofanie się z reformy – podkreślił Zbigniew Gryglas.

Jeszcze dziś wieczorem ma się odbyć drugie czytanie noweli ustawy o SN.

W ubiegłym miesiącu unijny Trybunał Sprawiedliwości zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku.

TSUE chciał też między innymi, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

RIRM

drukuj