Papież Franciszek przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w rzymskiej dzielnicy Ostia

Papież Franciszek przewodniczył w niedzielę uroczystościom Bożego Ciała. Odbyły się one w nadmorskiej dzielnicy Rzymu, Ostia, gdzie ostatnio doszło do eskalacji działalności zorganizowanych grup przestępczych. Papież nawiązał w homilii do tej sytuacji.

Franciszek odprawił Mszę św. na placu przed kościołem parafialnym pod wezwaniem świętej Moniki, gdzie zgromadziły się tysiące ludzi.

W homilii podkreślił, że nazwa Ostia odnosi się do wejścia, bramy. Następnie zapytał: „Panie, jakie bramy chcesz, abyśmy tu otworzyli? Do otwarcia jakich bram na oścież nas wzywasz, jakie zamki musimy otworzyć?”.

„Jezus pragnie, aby zburzone zostały mury obojętności i zmowy milczenia, by usunięto wrota nadużyć i przemocy, by otwarte były drogi sprawiedliwości, dobrych obyczajów i praworządności” – oświadczył Papież wyraźnie nawiązując do sytuacji w tej peryferyjnej dzielnicy Wiecznego Miasta. Część jej osiedli znajduje się pod kontrolą mafijnych gangów.

Apelował o to, by rozsupłać węzły, które wiążą ze „strachem i uciskiem”. Musimy wyruszyć „wolni, odważni, zjednoczeni” – dodał Franciszek. Zwracając się do mieszkańców powiedział: „Doświadczyliście bolesnych sytuacji; Pan chce być blisko was”.

Ceremonię zakończyła procesja ulicami Ostii.

Przed uroczystościami Bożego Ciała ksiądz biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Paolo Lojudice mówił watykańskim mediom, że wizyta papieża jest gestem stanowiącym odpowiedź na „zło i mafijność obecne w tamtym rejonie”.

W ostatnich latach Franciszek przeniósł watykańskie obchody Bożego Ciała z czwartku na niedzielę po to, by mogło w nich uczestniczyć więcej wiernych. Czwartkowe święto religijne nie jest we Włoszech dniem wolnym.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl