Sprawa znieważenia papieża Franciszka znów przed prokuraturą

Poznańska prokuratura ponownie zbada sprawę znieważenia Ojca Świętego Franciszka przez byłą dyrektor Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, Ewę Wójciak. Poznański sąd uznał, że prokuratura nie zebrała wystarczających materiałów, które uzasadniałyby umorzenie postępowania i przekazał sprawę do dalszego prowadzenia. 

Sprawa dotyczy wpisu Ewy Wójciak na jednym z portali społecznościowych z  marca 2013 roku. W wulgarnych i obraźliwych słowach skomentowała ona wybór papieża Franciszka.

To dobra decyzja sądu. Wpis Ewy Wójciak uderzał w podstawowe prawo każdego człowieka do szacunku – tłumaczy Jerzy Pietrowicz z Komitetu w Obronie Praw Ludzi Wierzących, który złożył zażalenie na decyzję prokuratury.

– Znieważyła w sposób niegodny naszego Ojca Świętego, ale też nas katolików. Tak nie może być, nie możemy się posługiwać bluźnierstwem w naszej kulturze społecznej. Nasze prawa są deptane, znieważane – spychani jesteśmy na margines życia społecznego. Przykro nam, że musimy tego doświadczać – podkreślił Jerzy Pietrowicz.

W czerwcu 2014 roku prokuratura umorzyła śledztwo, uznając, że choć wpis miał charakter ewidentnie znieważający, to nie miał charakteru publicznego.

Ewa Wójciak nie jest już dyrektorem Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu. Została odwołana ze stanowiska w 2014 roku przez ówczesnego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Jedną z przyczyn odwołania miało być właśnie „dopuszczenie się przez nią obraźliwych zachowań na forum publicznym”.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl