Szef MSZ z wizytą w Gruzji

Szef Polskiej dyplomacji przybył dziś z wizytą do Gruzji. Władze tego kraju traktują Polskę w sposób wyjątkowy, co potwierdza ranga wizyty szefa polskiej dyplomacji w Tbilisi. Ministra Witolda Waszczykowskiego przyjęli dziś premier oraz prezydent kraju.

– Jesteśmy w zasadzie w przededniu wizyty prezydenta Gruzji w Polsce, a już kilka miesięcy po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. Rozmawialiśmy o sprawach regionu i relacji pomiędzy Gruzją, a UE i NATO – poinformował minister Witold Waszczykowski.

Rozmowy dotyczyły również kwestii związanych z bezpieczeństwem.

– Rozmawialiśmy o relacjach z Rosją, jak NATO może się przeciwstawić zagrożeniom płynącym w wyniku działania tego państwa – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Szef polskiego MSZ rozmawiał także o oczekiwaniach Gruzji przed zbliżającym się szczytem Partnerstwa Wschodniego. Dążenia do rozszerzenia Unii mocno spowolniły. To efekt wewnętrznych problemów wspólnoty. Nową propozycję ich rozwiązania przedstawił Donald Tusk.

– Mam nadzieję, że odszedł od takiego myślenia, które chciano nam zaserwować wiele lat temu, iż każdy z polityków, który staje się urzędnikiem międzynarodowym, staje się kosmopolitą i nie dba o interesy własnego państwa – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Szef Rady Europejskiej proponuje usprawnienie pracy unijnych liderów. Przekonuje też, że jedność nie może stać się wymówką do stagnacji.

Musimy stawiać na rozwój wspólnego rynku – wskazał minister Waszczykowski.

– Postęp gospodarczy stwarza bogactwo, daje ludziom pracę i możliwość rozwoju. Natomiast na pewno UE nie pomagają jakieś koncepcje filozoficzne, wydumane doktryny o dalszej integracji politycznej, bo one nie przyczyniają się do obniżenia bezrobocia czy wzrostu zatrudnienia – podkreślił szef polskiego MSZ.

W Tbilisi minister Waszczykowski oddał hołd gruzińskim bohaterom walczącym o niepodległość kraju. Złożył też kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.

– Wiem, że wielu Gruzinów uważa, że wizyta Lecha Kaczyńskiego w sierpniu 2008 roku była wizytą ratunkową, że uratowała Tbilisi, uratowała niepodległość Gruzji – powiedział Witold Waszczykowski.

Jutro szef polskiej dyplomacji uda się do Armenii. To będzie trzeci etap jego wizyty na Kaukazie Południowym, wizyty, która ma potwierdzić, że Polsce zależy na dobrych relacjach z tym regionem.

Piotr Krupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl