W. Waszczykowski na spotkaniu szefów MSZ Europy Środkowo-Wschodniej

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski we wtorek w Bukareszcie weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Tematem rozmów będzie m.in. stan implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie – poinformowała rzecznik MSZ Joanna Wajda.

Obok Polski w spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Jak podkreśliła Wajda, rozmowy odbędą się w tzw. formacie bukaresztańskim – projekcie zainicjowanym przez Polskę i Rumunię w celu wymiany poglądów i koordynacji stanowisk państw tzw. wschodniej flanki NATO.

Szefowie dyplomacji rozpoczną wizytę w Bukareszcie od spotkania z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Podczas sesji roboczych ministrowie przedyskutują stan implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie w kontekście zbliżającego się spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO 6 grudnia w Brukseli. Tematem rozmów w Bukareszcie będzie również sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego. Spotkanie dotyczyć będzie też przyszłości wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Przywódcy państw NATO na szczycie w lipcu w Warszawie podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

W listopadzie zeszłego roku w Bukareszcie doszło do pierwszego spotkania w tzw. formacie bukaresztańskim na szczeblu prezydentów z inicjatywy przywódców Polski i Rumunii: Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa. Efektem spotkania była deklaracja bukaresztańska, w której przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO wyrazili głębokie zaniepokojenie „trwającą agresywną postawą” Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

Duda zapowiedział cykliczne spotkania w „formacie bukaresztańskim”; kolejne na poziomie przywódców państw ma się odbyć w 2017 r. w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl