fot. Sebastian Indra/MSZ

Szef MSZ: Nie ma zmiany polityki wobec Ukrainy, istnieje radykalna zmiana w postrzeganiu tej polityki przez społeczeństwo

Nie ma zmiany polityki Polski wobec Ukrainy, ale doszło do radykalnej zmiany w postrzeganiu jej przez społeczeństwo za sprawą wypowiedzi prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i innych polityków – powiedział minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, w piątek w Nowym Jorku. Jak dodał, naprawa tej percepcji będzie wymagać „tytanicznej pracy”.

„Dostrzegam w pana pytaniu sugestię, że doszło do zmiany polityki wobec Ukrainy. Nic takiego nie ma miejsca. Natomiast istnieje obecnie bardzo (…) radykalna zmiana w postrzeganiu przez polską opinię publiczną. I to jest stan świadomości polskiego społeczeństwa, które bez wątpienia – mówię to jako obywatel – czuje się dogłębnie dotknięte wypowiedziami ukraińskiego prezydenta, co nie tworzy najlepszego klimatu do dalszych działań dyplomatycznych” – powiedział Zbigniew Rau, odpowiadając podczas briefingu prasowego na pytanie, czy zamierza rozmawiać ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą na temat załagodzenia kryzysu w stosunkach.

Dodał, że podobne pytanie usłyszał podczas zorganizowanego przez szefa dyplomacji USA, Antony’ego Blinkena, obiadu z szefami MSZ państw NATO, i że odpowiedział w ten sam sposób.

Pytany, co potrzebne jest do naprawy percepcji stosunków z Ukrainą, Zbigniew Rau odparł, że o ile zmienić politykę jest stosunkowo łatwo, to o wiele trudniej zmienić opinię publiczną, która w demokracji dyktuje politykę. Stwierdził, że naprawa atmosfery będzie wymagała „tytanicznej” pracy dyplomatycznej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl