fot. flickr.com

Ukraińcy uchylają się od służby wojskowej

Ukraińska armia nie wykonała planów mobilizacji wojska, którą prowadzono od 19 czerwca. Jak informuje sztab generalny w Kijowie, od początku konfliktu na wschodzie kraju od służby wojskowej uchyliło się prawie 27 tysięcy osób.

Trwająca od 19 czerwca do 17 sierpnia mobilizacja jest już szóstą od początku działań wojennych na wschodzie kraju. Jednak jak się okazuje, wielu Ukraińców uchyla się od mobilizacji do wojska.

Chcąc uniknąć poboru nie odbierają przynoszonych im do domu wezwań, przeprowadzają się do innych miast albo za granicę, a nawet zwalniają się z pracy. Przeciwko uchylającym się od służby wszczęto do dziś prawie 6 tysięcy postępowań administracyjnych oraz prawie 1,5 tysiąca spraw karnych.

Nie zważając na problemy z mobilizacją, ukraińska armia odrzuca zaproponowaną przez kilku deputowanych do parlamentu inicjatywę umożliwienia uniknięcia służby wojskowej za pieniądze. W marcu parlament Ukrainy przyjął ustawę w sprawie zwiększenia liczebności ukraińskich sił zbrojnych o ponad jedną trzecią, do 250 tysięcy osób, w tym 204 tysięcy  żołnierzy. Wojsko ukraińskie liczyło wówczas około 180 tysięcy żołnierzy.

Tymczasem aby osłabić siły separatystyczne, Kijów proponuje specjalny program dla obywateli Ukrainy walczących przeciwko siłom rządowym w szeregach prorosyjskich bojowników  w Donbasie. Będą mogli wrócić na tereny kontrolowane przez Kijów, jeśli zadeklarują gotowość współpracy z organami władzy, nie popełniły ciężkich przestępstw i „okażą chęć naprawienia własnych błędów”.

Tymczasem jak powiedział dr Piotr Gawryszczak, politolog, przeciągające się działania wojenne nie zbliżą Ukrainy do UE.

– Długotrwająca wojna nie wzmocni Ukrainy. W związku z tym będą dochodziły do głosu bardzo skrajne ugrupowania, takie jak prawy sektor czy Partia Swobody. Jeśli będzie taki bałagan, takie zamieszanie, to nikt zdrowo myślący nie przyjmie Ukrainy do Unii Europejskiej, nie mówiąc już o NATO – powiedział dr Piotr Gawryszczak, politolog.

Także Rosja mówi o powołaniu drugiej armii pancernej, co ma przestraszyć ukraińskich żołnierzy.


TV Trwam News

drukuj