Ukraina: Pierwsza rocznica Euromajdanu

Ukraińcy obchodzą dziś pierwszą rocznicę Euromajdanu – masowych protestów, po których – jak twierdzą – stali się prawdziwym narodem. Protesty obaliły dyktatora, ale doprowadziły także do utraty części terytorium, a w końcu do wojny.

Rok temu Ukraińcy wystąpili z żądaniami poszanowania swej godności, lepszej przyszłości, europejskiego kursu, wstrzymania korupcji i przeprowadzenia radykalnych reform. Falę największych manifestacji rozpoczęła demonstracja przeciwko odłożeniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Opozycja zażądała usunięcia prezydenta.

Brutalne rozpędzenie protestów przez oddziały policji wywołały falę oburzenia. Protesty rozlały się po całym kraju, a Plac Niepodległości zamienił się w miejsce nieustannych wieców protestacyjnych. Uliczne walki kosztowały życie i zdrowie wielu ludzi. Wydarzenia zapoczątkowane w listopadzie 2013 roku okrzyknięto mianem Euromajdanu.

Jednak sytuacja na Ukrainie w dalszym ciągu jest napięta. Separatyści wciąż atakują siły ukraińskie. Co więcej od ponad dwóch tygodni strona ukraińska informuje o koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą oraz na jej terytorium. Rosja dozbrajając separatystów zapowiada, że zrobi wszystko, aby nie pozwolić Ukrainie na integrację z NATO.

– Słyszeliśmy, że Stany Zjednoczone dostarczają śmiercionośną broń na Ukrainę. Jeśli nastąpi zmiana tej polityki, to możemy mówić o poważnym czynniku destabilizującym sytuację. Co więcej, który może poważnie wpłynąć na układ sił w tym regionie – powiedział Aleksandr Łukaszewicz, rzecznik MSZ.

Stany Zjednoczone są przekonane, że Rosja nie zmieni swojego stosunku do Ukrainy, zatem Zachód będzie wzmacniał wymierzone w nią sankcje.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl