„Zaskakujący” wynik PSL-u

5 województw ogłosiło oficjalne wyniki wyborów do sejmików. Według tych wyników, PSL prowadzi w woj. świętokrzyskim i w warmińsko-mazurskim. W woj. opolskim i kujawsko-pomorskim prowadzi PO. PiS wygrało w woj. małopolskim. Jeszcze dziś mamy poznać wyniki wyborów do pozostałych sejmików.

Największy sukces Polskie Stronnictwo Ludowe odniosło w woj. świętokrzyskim, gdzie zdobyło 17 mandatów, co pozwala partii rządzić samodzielnie. Drugi wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość – 8 mandatów, trzeci Platforma Obywatelska z trzema mandatami, a czwarty Sojusz Lewicy Demokratycznej- 2 mandaty.

PSL wygrało także w wyborach do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, zdobywając 14 mandatów. PO będzie miała 9 mandatów, PiS – 6, a SLD – 1mandat.

Natomiast PiS prowadzi w woj. małopolskim, gdzie ma 17 mandatów, PO będzie miało 14, a PSL 8.

Socjolog polityki Marcin Zarzecki przyznaje, że najbardziej zaskakujący jest wynik PSL-u – dotychczasowe badania sondażowe na to nie wskazywały.

 – Osobiście jestem tym zdumiony, ponieważ dziwne jest, żeby tak wiele sondaży się pomyliło. W badaniach exit poll widać, że PSL jest trzecią siłą polityczną i będzie języczkiem u wagi w każdych działaniach koalicyjnych. Zdobycie pełni samodzielnej władzy w kilku województwach może budzić pewną wątpliwość, zwłaszcza, jeżeli połączymy to z niewydolnością tego systemu wyborczego oraz ze znakami zapytania, które zaczęły się pojawiać wokół każdej opcji politycznej w kwestii rzetelności i procedury wyborczej – powiedział Marcin Zarzecki.

Chaos związany z liczeniem głosów w wyborach samorządowych wywołuje coraz większe zniecierpliwienie wyborców, którzy zaczynają organizować protesty.

Wczoraj taki odbył się w Warszawie przed PKW. Kilka tysięcy osób protestowało przeciwko manipulacjom wyborczym. Następnie kilkanaście osób weszło do siedziby Komisji i rozpoczęło okupację. Około północy policja wyprowadziła protestujących z budynku. Zatrzymanych zostało 12 osób, kolejne osiem dostało wezwania do stawienia się w jednostkach policji na przesłuchanie w charakterze świadka.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl