PSL i PO zarzuca rządowi brak działań ws. ASF

PSL i PO zarzuca ministerstwu rolnictwa brak konkretnych działań w związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń. Rzecznik rządu Rafał Bochenek odpowiada, że w sprawie ASF działania są podejmowane na bieżąco.

W poniedziałek Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu 16. ogniska ASF w Polsce. To jednocześnie pierwszy przypadek choroby na Mazowszu.

Zdaniem PSL nie widać działań ministra rolnictwa i rządu w tej sprawie. PO ocenia, że u bram Polski stoi katastrofa, a minister rolnictwa śpi i powołuje zespoły.

Odpowiadając na zarzuty rzecznik rządu Rafał Bochenek podkreślił, że ws. epidemii są już przeprowadzane odpowiednie czynności.

– Działania są podejmowane na bieżąco. Podejmuje je Główny Inspektor Weterynaryjny, na miejscu cały czas są właściwe służby. Powołany został również, przez panią premier, międzyresortowy zespół, który ma zbadać nie tylko przyczyny, ale również ustalić działania prewencyjne w zakresie bioasekuracji, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pomoru świń. W związku z tym myślę, że politycy PSL-u powinni być bardziej rzetelni w tym, co mówią, brać odpowiedzialność za to, co mówią i zanim coś powiedzą powinni to sprawdzić – powiedział Rafał Bochenek.   

Wczoraj w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF.

Ustalono m.in. zakaz handlu na targowiskach oraz handlu obwoźnego trzodą chlewną na terenie województwa podlaskiego. Ponadto członkowie grupy zapowiedzieli wprowadzenie obowiązku wydawania świadectw zdrowia dla świń na obszarze całego kraju.

RIRM

drukuj