fot. M.Borawski/ Nasz Dziennik

Platforma Obywatelska atakuje śp. gen. Andrzeja Błasika

Działalność podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej zdominowała posiedzenie Komisji Obrony Narodowej. Na zarzuty posłów PO odpowiadał dr inż. Kazimierz Nowaczyk wspólnie z wiceministrem Obrony Narodowej Bartoszem Kownackim.

Podczas posiedzenie Komisji Obrony Narodowej doszło do ostrej wymiany zdań między posłami opozycji a wiceministrem obrony narodowej Bartoszem Kownackim. Członkowie komisji należący do PO próbowali zrzucić odpowiedzialność za zaniedbania w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego na gen. Andrzeja Błasika.

Takiej argumentacji sprzeciwił się Bartosz Kownacki, który przypomniał, że rząd PO-PSL nie zdołał wygospodarować pieniędzy na kupno samolotów dla VIP-ów, a teraz próbuje uciec od odpowiedzialności. Bo za zaniedbania w 36. specpułku odpowiedzialność ponoszą politycy, nie gen. Andrzej Błasik – powiedział wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

– To żołnierze, to podwładni polityków wielokrotnie informowali, jakie są problemy, to oni czekali na zmiany. Odpowiedzialnością polityków był szereg zaniedbań związanych z tym, co działo się w 36. specpułku – wskazał wiceminister obrony narodowej.

Mimo niesprzyjającej atmosfery kłótni, sprawę merytorycznie przedstawił dr inż. Kazimierz Nowaczyk.

– Pan Kierwiński mówi o wysadzaniu baraku, szopy. Tam został zaprezentowany dokładny, trójwymiarowy plan tego modelu kadłuba, który został wykonany przez zakłady lotnicze w Łodzi – podkreślił.

Podkomisja Smoleńska sprawdza obecnie, czy części wraku samolotu Tu-154M były przenoszone w pierwszych dniach po katastrofie.

– Są zdjęcia, które mają oznaczone daty. Zdjęcia, których źródło pochodzenia sprawdzamy. Na tych możemy stwierdzić, jesteśmy to w stanie wykazać, wiele z tych części było przenoszonych w pierwszych dniach po katastrofie – zaznaczył dr inż. Kazimierz Nowaczyk.

Szczegółowe dane zostaną zaprezentowane wiosną, o czym wcześniej informował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj