fot. PAP/Jakub Kamiński

Nowe nagranie z restauracji „Sowa i Przyjaciele”

Pojawiło się nowe nagranie z restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Politycy Platformy Obywatelskiej mówią na nim między innymi o problemach z VAT-em.

Do taśmy z 8 września 2013 roku dotarł portal tvp.info. Tego dnia spotykali się tam rzecznik rządu Paweł Graś, europoseł PO Jacek Protasiewicz, biznesmen i były senator PO Tomasz Misiak oraz członek Rady Nadzorczej LOT Maciej Witucki.

Jednym z tematów rozmowy jest rosnący problem ze ściągalnością VAT i działalnością mafii podatkowych. W krótkiej wymianie zdań pomiędzy Maciejem Wituckm i Pawłem Grasiem ówczesny rzecznik rządu zwraca uwagę, że produkcja faktur jest lepsza niż sprzedaż narkotyków.

„No wiesz, wszystko… zawsze coś za coś jest. Alternatywa dla nękania i dla szukania za wszelką cenę, no to jest gdzieś podniesienie czegoś, tak? Podatku albo czegoś” – mówi w nagraniu Graś.

Maciej Witucki dodaje: „Te oszustwa VAT-owskie, to gdziekolwiek słyszę o temacie zorganizowanej przestępczości w Polsce, to już właściwie nie narkotyki”.

„Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT” – podkreśla Graś. Witucki przyznaje: „Produkcja faktur jest lepsza”.

„To jest problem, bo to się wiesz, to jak stonka się przerzuca, wiesz z obszaru na obszar” – odpowiada Graś.

„Tworzysz sieć stu spółek…” – zauważa Misiak. „Jakich stu??? Nie musisz stu tworzyć, no co ty! Problem jest tylko znalezienie… dzisiaj to jest złoto, jutro pręty stalowe, pojutrze wapno, potem olej rzepakowy, potem wiesz, ku*

Szef sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała ocenia, że to kolejny dowód na świadomość rządzących dotyczącą problemu z wyłudzaniem podatku.

– To jest kolejne już potwierdzenie tego, że świadomość tego problemu u ówcześnie rządzących, jak również na czym on polega, bo pan Paweł Graś opisuje schemat działania karuzeli VAT-owskiej i jakie są kłopoty ze ściganiem tego. To pokazuje, że świadomość problemu była, ale nie było działań lub były bardzo opóźnione – mówi Marcin Horała.

Według portalu tvp.info, podczas spotkania była też mowa o planach sprzedaży spółki LOT.

Paweł Graś jest przekonywany o znaczeniu Państwowych Linii Lotniczych. Rzecznik rządu był jednak wobec takiej koncepcji sceptyczny i przychylił się do sprzedaży LOT.

RIRM/TV Trwam News

drukuj