Ukraina: prezydent Duda spotkał się z Polakami w Charkowie

Na zakończenie swojej środowej wizyty na Ukrainie prezydent Andrzej Duda odwiedził centrum pomocy Caritas w Charkowie. Spotkał się także z Polonią w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Caritas-Spes-Charków prowadzi gabinety medyczno-socjalne w pięciu parafiach. Ten w Charkowie odwiedził wczoraj prezydent Andrzej Duda.

– Tam są lekarze, można zrobić USG, EKG. Bardzo dużo ludzi z tego korzysta. Lekarz przyjmuje i to wszystko jest bezpłatnie – tłumaczy s. Renata, która posługuje na Ukrainie.

Z pomocy mogą korzystać wszyscy, którzy jej potrzebują, trafia ona jednak głównie do uchodźców z Doniecka i Ługańska, którzy uciekli przed wojną. Caritas rozdaje również ubrania, buty, żywność oraz najpotrzebniejsze rzeczy – dodała s. Renata.

– To jest ogromna pomoc. Tym ludziom, którzy nikomu nie są potrzebni i to jest potrzebne tutaj. Bardzo dziękujemy, że Polska chce i Pan prezydent przyjaźni się z Ukrainą i tyle Polska pomaga – mówi s. Reneta.

Pomoc jest realizowana dzięki wsparciu Caritas Polska oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski – podkreśla ks. Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas-Spes-Charków.

– Ludzie cały czas się pytają, dlaczego Polska nam pomaga, patrząc także na pojedyncze incydenty, które są, ale jest to bardzo konkretna pomoc, dobra rzecz, która dla ludzi jest ogromnym świadectwem – zaznacza ks. Stasiewicz.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. bp Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej, wskazał, że Ukraińcy nauczyli się od Polaków szacunku do żywych i umarłych.

– Wyszukiwany był każdy grób, każdy pomnik. Święciliśmy te mogiłki. To taka była nauka dla nas, jak trzeba szanować swoich obywateli, czy żywych, czy martwych. Nikt nie powinien być zapomniany. Ogromna nauka. My uczymy się tego od Polski bardzo mocno – powiedział ks. bp Stanisław Szyrokoradiuk.

Ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej podziękował za posługę kapłanów z Polski. Oni uratowali Kościół katolicki na Ukrainie – dodał.

– Setki księży przyjechało z Polski nam pomóc. To była najmocniejsza pomoc duchowna. To, co dziś mamy, ta pomoc materialna, tylko dopełnia to wszystko. Te wspólnoty polskie się rozwijają. Robią bardzo wielką robotę – wskazał ks. bp Szyrokoradiuk.

Prezydent Andrzej Duda wyraził wdzięczność wszystkim Polakom mieszkającym na Ukrainie oraz ich potomkom za pamięć o tym, skąd pochodzą.

– Dziękuje wam za to, że nadal macie w sobie tę polskość i chcecie ją dalej przenosić. To dla prezydenta RP, dla mnie, niezwykle ważne, że Polska jest cały czas. Także tutaj. Choć nie geograficzna, ale jest w sercach – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent zapewnił, że Ukraina zawsze może liczyć na Polskę.

– My będziemy was wspierali. Będziemy stali przy Ukrainie, zwłaszcza w sprawach dotyczących wolności, zwłaszcza w sprawach dotyczących suwerenności – mówił polski prezydent.

Nawiązując do trudnych kart historii Polaków i Ukraińców prezydent wskazał, że trzeba pamiętać o ofiarach oraz odszukiwać ich groby i godnie je upamiętnić.

– Dla przestrogi, żeby nigdy więcej nikomu nic takiego do głowy nie przyszło, żeby sąsiad zabijał sąsiada – powiedział Andrzej Duda.  

Wcześniej prezydent przeprowadził rozmowy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Po spotkaniu przywódcy zadeklarowali, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego cofnięcia zakazu ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu. Wiosną tego roku wprowadzili go Ukraińcy w odpowiedzi na zburzenie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj