M. Morawiecki: Polska liderem wykorzystania funduszy UE

Polska jest liderem wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w nowej perspektywie wśród wszystkich krajów członkowskich – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wiceminister finansów i rozwoju wskazał, że wartość płatności okresowych płynących z Brukseli w ciągu ostatniego roku wyniosła dla Polski blisko 1 mld euro. Druga jest Portugalia, w przypadku której wartość płatności wyniosła ok. 700 mln euro.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że takie wyniki to efekt zmian, które przy kontraktowaniu unijnych środków wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości.

– Inwestujemy pieniądze z tej nowej perspektywy unijnej najszybciej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W listopadzie, gdy przejmowaliśmy środki, kontraktacja była na poziomie 0,3 proc., dzisiaj jest to ok. 20 proc. Dzisiaj Polska jest wzorem do naśladowania dla innych. Takie informacje płyną też do nas z Brukseli i chociaż rok temu zasługiwała na żółtą kartkę, to dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Wzorową dynamiką odznaczają się w szczególności programy rządowe – wskazał wicepremier Morawiecki.

Polska w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 otrzyma 82,5 mld euro z polityki spójności.

RIRM

drukuj