fot. PAP/EPA

Czym zajmuje się Parlament Europejski?

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w instytucji tej nie ma oficjalnych spotkań na poziomie komisji czy sesji plenarnych. Szefowie grup politycznych spotykają się z wyborcami w swoich okręgach. Co ciekawe, na 4 maja w Brukseli zaplanowano dni otwarte Parlamentu Europejskiego w związku z tzw. Dniem Europy.  

W Brukseli Dzień Europy obchodzony jest 4 maja, a w Luksemburgu 9 maja. To właśnie w Luksemburgu znajduje się trzecia siedziba Parlamentu Europejskiego, gdzie mieści się głównie administracja. Obchody Dnia Europy organizowane są od lat w formule dni otwartych i właśnie w maju każdy człowiek z obywatelstwem co najmniej jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej może bez przeszkód zwiedzić Parlament Europejski w Brukseli. Trzeba tylko mieć przy sobie dowód tożsamości. Dziś dla chętnych zobaczenia tej instytucji z bliska zaplanowano w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego cykl spotkań informacyjnych dotyczących m.in. tego, w jaki sposób działają europosłowie w danym tygodniu parlamentarnym. Przypomnieć należy, że Parlament Europejski wspólnie z Radą pełni funkcję prawodawczą i budżetową. Ma za zadanie przestrzegać traktatów, gdzie przyznano mu dodatkowo funkcję kontroli politycznej oraz konsultacyjną.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, podkreśla, że rola Parlamentu Europejskiego zwiększyła się w XXI wieku, zwłaszcza po wejściu w życie traktatu lizbońskiego, który przyznał Parlamentowi sztywną prerogatywę udzielania zgody na wejście w życie danej unijnej regulacji.

– Parlament Europejski krok po kroku, nieformalnie, stara się poszerzyć swoje kompetencje, wchodzi w konflikty z Komisją Europejską, zwłaszcza z Radą Europejską. Jestem europosłem, ale paradoksalnie jestem przeciwnikiem zwiększania kompetencji dla Europarlamentu. Wolę, aby te duże kompetencje zachowała Rada Europejska, która jest emanacją państw członkowskich, a więc państw narodowych  – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Tak się składa, że w tej kadencji Parlamentu Europejskiego powstały zakusy, aby przyznać tej instytucji funkcję ustawodawczą, którą ma obecnie Komisja Europejska. Jak dotąd nie ma i pewnie nie będzie jednomyślności w tej sprawie.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl