By Matthias v.d. Elbe - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15216960

Bruksela: mandat unijnych instytucji po eurowyborach

W krajach Unii Europejskiej trwa kampania wyborcza przed głosowaniem na kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Oprócz Europarlamentu, który ma wpływ na zatwierdzanie ważnych aktów legislacyjnych w UE, są również dwie Rady, których role po czerwcowych eurowyborach będą dla Polski kluczowe.

Rada Europejska – instytucja, w której można zgłaszać weto w kluczowych dla Polski sprawach to organ, który pełni i będzie pełnił bardzo ważną rolę przy rozdawaniu tzw. politycznych kart w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego. To ona nadaje Unii impulsy niezbędne do jej rozwoju, a także określa ogólne kierunki i priorytety polityczne Wspólnoty. Nie pełni funkcji prawodawczej, ale jej pomysły zapisane w konkluzjach, które są wynikiem rozmów prowadzonych na szczytach międzynarodowych, przekładane są potem na polityczny papier i przyjmowane w procedurze współdecyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, podkreśla, że należy umieć odróżnić Radę Europejską, którą stanowią szefowie rządów i głowy państw od Rady Unii Europejskiej, w której tak często zapadają decyzje większością kwalifikowaną, jak chociażby ta ostatnia w sprawie paktu migracyjnego.

– W Radzie UE zasiadają ministrowie np. spraw wewnętrznych czy też rolnictwa. Przypomnieć należy, że jest jeszcze Rada Europy, która nie jest instytucją unijną, ponieważ należą do niej również kraje z obszaru postsowieckiego, które nie należą do UE (Azerbejdżan, Gruzja czy Armenia). Rada Europejska jest strukturą o największych de facto kompetencjach. Wyznacza strategię Unii Europejskiej. Moim zdaniem póki co jest gwarantem, że UE nie przekształci się jutro w jakieś scentralizowane jedno państwo w Brukseli – mówi europoseł Ryszard Czarnecki, przypominając jednocześnie, że ochrona tej instytucji w Unii jest konieczna, ponieważ Rada Europejska jest emanacją Europy Ojczyzn.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl