Koncert „Krzyż i Orzeł” w PE z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W kraju i zagranicą trwa świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Parlamencie Europejskim w Brukseli, to szczególne dla nas Polaków wydarzenie uczczono koncertem zatytułowanym „Krzyż i Orzeł”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TV Trwam.

Niezwykła, patriotyczno-artystyczna uczta, która na długo zapadnie w pamięci – tak w skrócie można opisać koncert w Parlamencie Europejskim w Brukseli zorganizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 – W rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, chciałem przypomnieć tu w Parlamencie Europejskim, tą radosną dla nas historyczną chwilę. A jednocześnie wzbudzić refleksję nad tym, czym jest niepodległość w Unii Europejskiej – powiedział europoseł prof. Mirosław Piotrowski, główny organizator koncertu „Krzyż i Orzeł”.

 Chcemy pokazywać Polskę taką, jaką ona naprawdę jest – bogatą w tradycję i wartości – dodała europoseł dr Urszula Krupa.

– Chcemy pokazać polską kulturę, tutaj w PE, gdzie są tendencje do powstania jakiegoś tworu ponadnarodowego, gdzie te zwłaszcza mniejsze narody mają się nie liczyć. Pokazanie kultury, która jest nasza i która jest narodowa jest dla nas bardzo ważne. To, co piszą o nas na Zachodzie, zwłaszcza różnego rodzaju pisma, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – podkreśliła dr Urszula Krupa.

 W Brukseli wybrzmiały najpiękniejsze polskie pieśni w wykonaniu Bogusława Morki i Emilii Zielińskiej.

– Pieśni, które były wykonywane, zostały przyjęte w sposób rewelacyjny. Ze zrozumieniem tematu, nie tylko tematu słownego, ale tematu muzycznego. To są pieśni, które nigdy nie przeminą i trzeba to jedno powiedzieć, musimy o nich pamiętać – zaznaczył Bogusław Morka, śpiewak tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.

Artystom akompaniowała orkiestra kameralna Alla Vienna pod dyrekcją prof. Adama Manijaka.

– Myślę, że koncert można zaliczyć do udanych – zauważył prof. Adam Manijak, orkiestra kameralna Alla Vienna.

I tak też stwierdziła publiczność.

 – Wybrzmiały pieśni patriotyczne, pieśni religijne i bardzo cieszę się, że właśnie w tym miejscu, w sercu Europy, w PE, miało miejsce takie wydarzenie – podkreślił ks. Damian Kopyto, misjonarz posługujący w Brukseli.

Propagowanie wartości patriotycznych jest dziś na wagę złota. Łączy nas nie tylko niepodległość, ale przede wszystkim miłość do Ojczyzny – mówił europoseł Waldemar Tomaszewski.

– Nas tu wszystkich łączy nasza niepodległość, którą świętujemy w tym roku. To jest stulecie, jubileusz – zaznaczył Waldemar Tomaszewski, europoseł z Litwy.

 Koncert to nie tylko wspaniała lekcja żywej historii, to przede wszystkim pamięć i oddanie hołdu bohaterom, którzy przelali swoja krew, aby nasze i następne pokolenia mogły żyć w wolnej Ojczyźnie. Z Brukseli popłynął w świat jasny przekaz: Polacy kochają swoja historie i tradycje i są z niej bardzo dumni.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj