PE: debata nt. sytuacji w Kobane

Niezbędne są ograniczenia możliwości finansowych dla działań Państwa Islamskiego. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata nt. sytuacji w mieście Kobane w kontekście zagrożenia ze strony Dżihadystów.

Od kilku tygodni trwa oblężenie miasta Kobane, przez siły Państwa Islamskiego  znajdującego się na granicy syryjsko-tureckiej.

Europoseł Anna Fotyga, przewodnicząca Podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony PE, wyraziła satysfakcję z faktu, że do walki z Państwem Islamskim włączono oficjalnie oddziały kurdyjskich bojowników (Peszmergów) które otrzymały możliwość swobodnego operowania na terenach Turcji.

– To wszystko, to nadal za mało. Potrzebna jest nasza mobilizacja, ponieważ ISIS zdecydowanie musi zostać pokonane na tych terenach i na terenie Iraku, w innych miejscach, gdzie próbuje zdobywać grunt. Potrzebne są też niezbędnie ograniczenia możliwości finansowych działania tej organizacji terrorystycznej – podkreśliła Anna Fotyga.

USA i ich sojusznicy wspierają broniących miasta Kurdów, prowadząc naloty na pozycje ekstremistów oraz zrzucając zaopatrzenie i broń.

Mimo to siły Państwa Islamskiego wciąż na nowo podejmują ofensywę. W wyniku nalotów zginęło już 553 osób, w tym 32 cywilów – poinformowało w Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

RIRM

drukuj