Szczyt UE o wydarzeniach na Ukrainie

W Brukseli rozpoczyna się w czwartek po południu dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, którego obrady zdominują wydarzenia na Ukrainie. Kilka godzin wcześniej w Moskwie zbierze się Duma Państwowa, by zatwierdzić przyłączenie Krymu do Rosji. 

Sytuacja na Ukrainie i reakcja UE na działania Moskwy na Krymie będą tematem kolacji szefów państw i rządów. W odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję unijni przywódcy mogą rozszerzyć listę osób objętych sankcjami, a także rozważyć sankcje gospodarcze wobec Rosji.

W piątek rano, drugiego dnia szczytu, UE podpisze zgodnie z obietnicą polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

W czwartek, o godz. 13.00 czasu polskiego, zbierze się w Moskwie Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, by zatwierdzić przyłączenie Krymu do Rosji. Odpowiednie komisje parlamentarne we wtorek i środę zaleciły ratyfikowanie podpisanego we wtorek na Kremlu traktatu o wejściu Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do Federacji Rosyjskiej oraz uchwalenie ustawy konstytucyjnej o ich przyjęciu do FR od razu w pierwszym czytaniu.

W Moskwie jest sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który w czwartek będzie rozmawiał o sytuacji na Ukrainie, rosyjskich działaniach na Krymie i możliwościach rozwiązania kryzysu z prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

PAP/RIRM 

drukuj