Polska przekroczyła o ponad 1,5 proc. limit produkcji mleka

Polska przekroczyła o ponad 1,5 proc. limit produkcji mleka. Z tego tytułu nasz kraj będzie musiał zapłacić do unijnej kasy prawie 195 mln zł. Sprawa dotyczy roku kwotowego 2013/2014.

Agencja Rynku Rolnego spodziewała się przekroczenia limitu nawet o 2 proc. Do zwiększania produkcji mleka zachęcała wyjątkowo wysoka cena płacona przez mleczarnie za surowiec. Osiągała ona nawet 2 zł za litr mleka.

Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa podkreśla, że w tej sytuacji minister Marek Sawicki powinien od początku roku zabiegać o zniesienie tych kar.

– 1 kwietnia 2015 roku zniesione będą już kwoty mleczne w Europie. Ta kara nie ma w tym momencie sensu, dlatego powinna być zniesiona. Następny rok kwotowy to już będą wolne kwoty, czyli nie będzie żadnych kar i tyle się wyprodukuje ile będzie można sprzedać. Polski rząd powinien zabiegać od początku roku o zniesienie tych kar – mówił poseł Krzysztof Jurgiel.

Agencja Rynku Rolnego szacuje, że indywidualny limit produkcji przekroczyło 56 tys. producentów hurtowych, czyli dostarczających mleko do punktów skupu. Będą oni musieli zapłacić po mniej więcej 30 groszy za każdy kilogram mleka ponad limit.

RIRM

drukuj