Powstaje czarna lista medyków bez prawa do zawodu

Unia Europejska tworzy specjalny system informatyczny ostrzegający przed m.in. lekarzami, którzy – nawet tymczasowo – utracili prawo do wykonywania zawodu – donosi Dziennik Gazeta Prawna. Projekt jest w trakcie konsultacji.

Nowe prawo obejmie lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne, a także farmaceutów – czyli specjalistów, których działalność wiąże się z bezpieczeństwem pacjentów. Dotyczy również weterynarzy i innych zawodów medycznych regulowanych w naszym kraju, a ponadto osób związanych z edukacją małoletnich i opieką nad dziećmi.

Poseł i lekarz medycyny Czesław Hoc ocenia projekt pozytywnie. Zwraca uwagę, że powody pozbawiania prawa do wykonywania zawodu lekarza muszą być naprawdę poważne. To często wieloletnie postępowanie – podkreśla.

To jest, uważam, bardzo potrzebne, dlatego że wykluczenie, wyeliminowanie czy tymczasowe zawieszenie prawa wykonywania zawodu wynika najczęściej z bardzo poważnych przyczyn. Wydaje się, że czasami nawet – pomimo tego, iż jestem lekarzem – tego rodzaju ostre sankcje najwyższego rzędu są zbyt oszczędzające. Wiem, że to bardzo rzadkie, ale naprawdę bywają zdarzenia, że niektórzy nie powinni wykonywać zawodu. Reasumując – w miarę pozytywnie oceniam to prawo – zaznacza członek sejmowej Komisji Zdrowia.

Unijny system wymiany informacji podyktowany jest dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej zmian ws. uznawania kwalifikacji zawodowych, nakładającą na kraje UE obowiązek współpracy administracyjnej i ostrzegania przed osobami, które utraciły prawo do pracy w zawodzie.

Osoby, które trafią na unijną czarną listę, będą mogły wnioskować o usunięcie dotyczących ich informacji bądź sprostowanie.

RIRM

drukuj