[TYLKO U NAS] J. Szyszko: Musimy ratować siedliska w Puszczy Białowieskiej

Obowiązkiem Polski jest, aby chronić i ratować gatunki związane ze siedliskami w Puszczy Białowieskiej. Dlatego musimy zachować taki model gospodarczy, który doprowadził do tego, że te siedliska wystąpiły, a następnie zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską w 2007 roku  powiedział na antenie Telewizji Trwam w programie „Polski punkt widzenia” minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał w miniony piątek o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Choć resort środowiska nie zrezygnował jednak z wycinania drzew, prof. Jan Szyszko zapewnia, że szanuje prawo i stanowisko, jakie reprezentuje w tej sprawie Unia Europejska.

Trybunał zwraca się do nas z wnioskiem, żeby wstrzymać działania, które mogą szkodzić występującym siedliskom i gatunkom ważnym z punktu widzenia programu „Natury 2000”, z wyjątkiem prac mających zapewnić bezpieczeństwo ludzi na terenie Puszczy Białowieskiej. Takie działania rzeczywiście robimy. […] Musimy zachować taki model gospodarowania, który doprowadził do tego, że te siedliska wystąpiły i zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską w 2007 roku – zaznaczył minister środowiska.

Prof. Jan Szyszko odniósł się także do ewentualnych kar, jakie Trybunał może nałożyć na Polskę za nierespektowanie unijnego zakazu.

Po pierwsze, nie przypuszczam, żeby nałożono na nas kary, ponieważ rzeczywiście spełniamy prawo UE korzystając z pomocy specjalistów, którzy znają historię tych drzewostanów i wiedzą, że są one związane z działalnością gospodarczą ludzi na obiektach Puszczy Białowieskiej. Po drugie natomiast, uruchomiliśmy na wszelki wypadek pewien eksperyment. Polega on na tym, że dokonaliśmy pełnej inwentaryzacji gatunków występujących na całym obszarze Puszczy Białowieskiej. Dzięki temu mamy możliwość stworzenia map, które pokazują występowanie poszczególnych gatunków – wyjaśnił gość „Polskiego punktu widzenia”.

RIRM

drukuj