fot. PAP/Darek Delmanowicz

Trudna sytuacja na Podkarpaciu

Dramatyczne informacje z Podkarpacia – po ulewnych deszczach woda pozalewała drogi, podtopiła domy mieszkalne. Na miejsce udał się premier Mateusz Morawiecki.

 

W nocy premier dotarł do Rzeszowa. Brał udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego. Zaraz po spotkaniu informował o aktualnej sytuacji.

-Woda wartko spływająca z terenów górzystych, ze zlewni Wisłoka, dotknęła cztery powiaty – powiedział Mateusz Morawiecki.

Mowa o powiatach: przeworskim, przemyskim, rzeszowskim i łańcuckim. Sytuacja jest dramatyczna. Woda pozalewała drogi, podtopiła domy mieszkalne, a także budynki gospodarcze, szkolne, strażnice OSP, co jeszcze utrudniło pomoc służbom ratowniczym. Rozpoczęła się walka z czasem.

– Ewakuacji łącznie mamy ok. 400, część osób pozostaje w swoich domach, przemieszczają się na wyższe kondygnacje – zaznaczył premier.Na miejscu pracują strażacy. Pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Pomagamy potrzebującym w gm. Bircza – tam udało nam się dojechać. Część sił przemieszcza się dalej pieszo do m. Huta Brzuska, niestety nie można tam dojechać z uwagi na zerwane mosty”- napisali na Twitterze żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zerwane mosty pokazują potęgę żywiołu, z jakim zmaga się Podkarpacie. Woda pozostawia ogromne zniszczenia. Już teraz wiadomo, że straty są ogromne.

– Zbiornik, który np. jest w Siedleczce na rzece Mleczka, który jest 3-milionowy, nie jest wystarczający, aby przyjmować tę wodę, która spływa –dodał premier.

Uderzenie fali powodziowej ograniczył nieco zbiornik na Wisłoku w Rzeszowie. Od jesieni trwa jego odmulanie, częściowo zwiększono pojemność, co nieco pomogło w walce z żywiołem. Według zapewnień premiera, rząd nie zostawi poszkodowanych bez pomocy.

– Uruchomiliśmy już w nocy wszystkie rezerwy celowe, środki budżetowe, które są niezbędne do wypłacania zasiłków celowych, ale także zasiłków dla wszystkich osób, które potrzebują, ale też wpłat dla gmin, żeby mogły one niwelować straty – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Meteorolodzy nie prognozują poprawy sytuacji. Jeszcze dzisiaj na Podkarpaciu, po południu, mają spaść kolejne ulewne deszcze. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia. W wielu miejscach rośnie poziom wody w rzekach.

„W dorzeczu Wisły notujemy 1 przekroczenie stanu alarmowego i 17 stanu ostrzegawczego. W dorzeczu Odry mamy odpowiednio 6 i 18 takich stacji” – podało IMGW.

Niebezpieczne zjawiska mogą pojawić się na terenie całego kraju.

 

Tv Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl