fot. PAP/Radek Pietruszka

Zmiany w OFE w przyszłym roku

Rząd planuje wdrożyć zmiany w OFE w przyszłym roku poinformował wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne Polaków, a 25 proc. do Funduszu Rezerwy Demograficznej, którym ma zarządzać Polski Fundusz Rozwoju.

Prace analityczne trwają od kilku miesięcy, a w najbliższych kilku miesiącach przystąpimy do pracy wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, panią minister Rafalską i ministerstwem rodziny nad pracami konkretyzującymi zmiany w OFE, w taki sposób żeby były one zgodne z naszymi pierwotnymi założeniami. Mianowicie 75 proc. umownie rzecz ujmując, czyli te wszystkie środki, które są zainwestowane w akcje żeby były nadal inwestowane, ale w dużo bardziej rozsądny sposób z punktu widzenia profilu inwestycyjnego i profilu ryzyka przyszłego emeryta – mówił wczoraj wicepremier Mateusz Morawiecki.

OFE powstały w 1999 r. Na mocy nowelizacji z OFE do ZUS w lutym 2014 r. przeniesiono obligacje Skarbu Państwa. OFE przekazały wtedy ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł. Środki te trafiły na subkonta w ZUS.

W obligacje, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie mogą już inwestować.

RIRM

drukuj