Premier RP: Nie byłoby polskiej niepodległości, gdyby nie wysiłek społeczników, literatów, sportowców

Nie byłoby polskiej niepodległości 100 lat temu, gdyby nie wielki wysiłek społeczników, literatów, sportowców, krzewicieli różnych postaw w społeczeństwie – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas gali programu stypendialnego „100 na 100” im. H. Konopackiej i I. Matuszewskiego.

„To jest piękna droga do wolności, której wtedy doświadczyliśmy. Dzisiaj Polska potrzebuje podobnej drogi rozwoju, drogi do dobrobytu, drogi do tego, żeby żyła według standardów europejskich, na najwyższym poziomie. Na takim, do jakiego aspirują młodzi ludzie, bardzo zdolni ludzie, ludzie tacy jak na pewno tutaj zgromadzeni na sali” – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki wskazywał też na wzorce, które utożsamiane są w życiorysach patronów programu, ale również Janusza Korczaka czy Alberta Chmielowskiego, którzy „również mieli pewną charakterystyczną cechę, o której mówiono mi, że jest waszą cechą również, a mianowicie wszechstronność, głód wiedzy, dążenie do czegoś więcej, do osiągania kolejnych szczebli, kolejnych etapów waszego życia, twórczości, kreatywności i waszej przedsiębiorczości”.

Szef rządu gratulował wszystkim stypendystom oraz pomysłodawcom programu.

„To jest na pewno bardzo wartościowa i piękna kontynuacja drogi życiowej naszych wspaniałych poprzedników – społeczników, artystów, literatów, którzy budowali na najróżniejsze sposoby silną Polskę” – oświadczył premier.

Program „100 na 100” realizują Fundacja LOTTO oraz Totalizator Sportowy. Jego ideą jest – jak pisze na swej stronie Fundacja LOTTO – uhonorowanie, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, „stu wyjątkowych studentów, stoma stypendiami na łączną kwotę półtora miliona złotych”.

Program skierowany jest do studentów wyróżniających się postawą, zaangażowaniem i wynikami w nauce. W ramach programu przyznawane jest roczne stypendium, wynoszące 1250 zł brutto miesięcznie, płatne w równych miesięcznych ratach od stycznia do grudnia 2019 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl