fot. twitter.com/aan_gov_pl

Archiwum Akt Nowych poszerzyło swoje zbiory o oryginalne dokumenty Centralnego Polskiego Komitetu Pomocy w Rumunii

Do zasobu Archiwum Akt Nowych trafiły oryginalne dokumenty Centralnego Polskiego Komitetu Pomocy w Rumunii z lat 1939-1940. Łącznie zostało przekazanych 7 teczek archiwalnych. Akta opisują dzieje Polaków, którzy przebywali w tym bałkańskim kraju po kampanii wrześniowej. Dokumenty przekazał Tadeusz Deszkiewicz.  

Darczyńca powiedział, że akta te przez wiele lat znajdywały się w jego domu. Dokumenty otrzymał po swoim krewnym inż. Wacławie Sołtyckim.

– Inżynier Sołtycki, dosyć ważna postać przedwojenna, znany inżynier, działacz Związku Peowiaków. Zresztą pomnik, który jest poświęcony Peowiakom na palcu Małachowskiego, to również w pewnym sensie jego dzieło. Był w komitecie organizacyjnym postawienia tego pomnika, którego replika już w tej chwili tam się znajduje, bo oryginał został zniszczony w czasie wojny i tenże ojciec, inż. Wacław Sołtycki, zaangażował się bardzo w działania komitetu gromadzącego i opiekującego się uchodźcami polskimi w Rumunii – zaznaczył Tadeusz Deszkiewicz.

Centralny Polski Komitet Pomocy i Opieki nad Uchodźcami w Rumunii powstał pod koniec września 1939 r. Organizacja ta miała zapewnić polskim uciekinierom godne życie na obczyźnie. W 1940 r. Komitet połączył się z inną polską organizacją działającą na terenie Rumunii – Amerykańską Komisją Pomocy Polakom.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl