fot. PAP/Leszek Szymański

Oryginał dokumentu tzw. Układu Warszawskiego trafił do Archiwum Akt Nowych

Oryginał dokumentu tzw. Układu Warszawskiego trafił do Archiwum Akt Nowych. Do tej pory znajdował się on w Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Uroczystość przekazania dokumentu odbyła się w środę w siedzibie resortu dyplomacji. Udział w niej wziął wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Polityk podkreślał, że resort doceniając wagę archiwizowania dokumentów międzynarodowych, kończy opiekę nad oryginałem dokumentu tzw. Układu Warszawskiego.

Piotr Wawrzyk mówił, że jest to symboliczne odcięcie się polskiej dyplomacji od tej sprawy i uznanie, że dokument ma wyłącznie znaczenie archiwizacyjne.

– Niezależnie od oceny traktatu, który uniezależniał Polską Rzeczpospolitą Ludową od Związku Radzieckiego (ale również inne państwa padły ofiarą dokumentu – np. Czechosłowacja), w sposób symboliczny oddzielamy się od układu, uznając, że jest on wyłącznie dokumentem o charakterze archiwizacyjnym. Nie będzie potrzebny nam do pracy, rozmów czy kontaktów wielostronnych – oznajmił wiceminister spraw zagranicznych.

Wiceszef MSZ podkreślił, że to moment, kiedy oryginał dokumentu tzw. Układu Warszawskiego symbolicznie staje się jedynie elementem historycznym.

Dokument powołujący do życia Układ o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej podpisano 14 maja 1955 r. w Warszawie. Sojusz zawarli przywódcy: ZSRS, Polski, Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Rumunii i Węgier.

Kraje należące do układu były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl