Warszawscy radni przeciwni podziałowi Mazowsza

Warszawscy radni przyjęli stanowisko przeciwko podziałowi Mazowsza, czyli oddzieleniu regionu stołecznego od reszty województwa. Podczas czwartkowej sesji rady miasta, zdominowanej przez polityków Koalicji Obywatelskiej, przyjęto dokument, który jest sprzeciwem wobec zmian administracyjnych.

Działania radnych Platformy Obywatelskiej krytykuje Filip Frąckowiak. Stołeczny radny Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że takie stanowisko jest pozbawione sensu, ponieważ temat podziału Mazowsza pojawia się głównie w dyskusjach medialnych.

Według radnego, Platforma Obywatelska chce w ten sposób odwrócić uwagę od działań władz stolicy.

– Nie ma żadnych podstaw w postaci projektów ustawy, ani żadnych konkretów sformułowanych w zakresie podziału Mazowsza. Oczywiście, że są dyskusje na ten temat, ale nie ma w tej chwili żadnych dokumentów. Nie wiadomo skąd radni Platformy Obywatelskiej postanowili wprowadzić pod obrady to stanowisko. Najprawdopodobniej radni PO chcieli tym stanowiskiem przykryć medialnie bardzo niekorzystne zmiany w budżecie dla miasta stołecznego Warszawy, które wprowadzał pan prezydent Rafał Trzaskowski – powiedział Filip Frąckowiak. 

Temat wyodrębnienia Warszawy i jej przyległości z woj. mazowieckiego pojawił się pod koniec lipca po doniesieniach medialnych w tej sprawie.

Politycy Zjednoczonej Prawicy wskazują, że podział oznaczałby szybszy rozwój dla takich miast jak: Radom, Siedlce, Ostrołęka czy Płock. Natomiast taką ideę krytykują politycy opozycji. Marszałek województwa Adam Struzik nie wykluczył referendum w tej sprawie w momencie, gdy pojawi się konkretny projekt.

RIRM

drukuj