fot. wikipedia.org

Dzień Zaduszny w archikatedrze warszawskiej

W Dzień Zaduszny – 2 listopada – ks. kard. Kazimierz Nycz odprawi o godz. 19.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela Mszę św. w intencji zmarłych arcybiskupów, biskupów i księży archidiecezji warszawskiej – poinformował PAP rzecznik AW ks. Przemysław Śliwiński.

Dodał, że Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej wykona Requiem Mozarta. Wcześniej, o godz. 18.00 ks. kard. Nycz, w asyście seminarzystów, poprowadzi procesję żałobną w bazylice i jej podziemiach.

„Katedra warszawska pragnie modlić się za wszystkich, którzy odeszli, a potrzebują naszej modlitwy” – zapewnia proboszcz parafii katedralnej ks. Bogdan Bartold.

W czasie procesji żałobnej wierni zatrzymywać się będą przy kolejnych stacjach, czytane będą tzw. wypominki, czyli modlitwa za zmarłych, których imiona zostaną wymienione.

„Tego dnia szczególnie modlimy się za królów, za prezydentów. Za arcybiskupów warszawskich, budowniczych archikatedry i tych wszystkich, którzy tutaj pracowali, za parafian i całą archidiecezję warszawską” – podkreśla ks. Bartołd. Procesja zakończy się przy sarkofagu ks. kard. Józefa Glempa.

Ks. Śliwiński poinformował też, że przez cały Dzień Zaduszny otwarte będą krypty archikatedry warszawskiej. Obok arcybiskupów warszawskich spoczywają tam m.in. książęta mazowieccy z rodu Piastów, pisarz – noblista Henryk Sienkiewicz, ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, prezydenci Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.

Ponadto – jak zaznaczył ks. Śliwiński – po raz pierwszy w kościele akademickim św. Anny o godz. 21.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych profesorów, wykładowców, pracowników i studentów uczelni warszawskich. Natomiast 8 listopada o godz. 18.30 w kościele seminaryjnym zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych ze środowiska Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim z tradycyjnym śpiewem gregoriańskim. Klerycy wykonają m.in. „Dies irae”. W tym roku seminarzyści będą szczególnie modlić się za zmarłego w minionym roku ks. Józefa Podstawkę, emerytowanego proboszcza parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, który w latach 1984-2003 był wykładowcą homiletyki w warszawskim seminarium.

PAP/RIRM

drukuj