Ważne dokumenty dotyczące okresu II wojny światowej wkrótce dostępne w internecie

Tysiące dokumentów dotyczących zbrodni wojennych już wkrótce będzie dostępnych w internecie. Materiały opublikuje Archiwum Akt Nowych. To efekt współpracy z parlamentarnym zespołem do spraw reparacji wojennych. Przez lata dokumenty leżały w magazynach. Archiwiści nie mieli pieniędzy na ich publikacje.   

Meldunki Delegata Rządu RP na kraj to jedno z najważniejszych źródeł do badania strat wojennych. Obejmują one działania obu okupantów i – jak mówi dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak – dotyczą całego spektrum spraw.

– Przemysłu, dotyczące gospodarki zasobów ludzkich – jak byśmy dzisiejszym językiem powiedzieli – czy wysyłanie ludzi na roboty. Dotyczą także egzekucji, czyli biologicznego wyniszczenia narodu polskiego, ale też strat kultury – akcentuje dr Tadeusz Krawczak.

Część z tych dokumentów, zwłaszcza dotyczących zbrodni niemieckich, jak informuje wicedyrektor Archiwum Mariusz Olczak właśnie trafia do internetu.

– Z zawartością materiałów meldunków Delegatury Rządu podzielonych na poszczególne miejscowości – wskazuje.

Umieszczenie w sieci tak szczegółowych danych, które w polskich archiwach są od dziesięcioleci, to jeden z efektów działania parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych.

– Przygotowaliśmy poprawkę budżetowa, gdzie rząd przeznaczył kwotę kilkuset tysięcy złotych na opracowanie i digitalizacje tych dokumentów – podkreśla poseł Arkadiusz Mularczyk.

Z ustaleń zespołu wynika, że przez całe dziesięciolecia właściwie niewielu badaczy przeglądało te materiały. Skala zaniedbań jest duża.

– Nie prowadzono badań naukowych, nie było środków przeznaczonych przez różne rządy na badania, na prace historyczne, które w sposób kompleksowy by tę problematykę badały – wskazuje poseł Mularczyk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl