Autorstwa Emil Zgostolina, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55118705

Lublin: IPN wznowi poszukiwana ludzkich szczątków na Górkach Czechowskich

Kolejny etap poszukiwań pochówków ofiar egzekucji z okresu II wojny światowej na Górkach Czechowskich w Lublinie planujemy w maju; prace potrwają dwa tygodnie – powiedział naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie, dr Artur Piekarz.

Dr Artur Piekarz poinformował, że IPN ponownie będzie poszukiwać szczątków ludzkich na Górkach Czechowskich w Lublinie.

„Chcemy wyeksplorować całkowicie to miejsce. Kolejny etap badań planujemy w maju tego roku. Prawdopodobnie będziemy tam dwa tygodnie” – powiedział.

Jak dodał, poszukiwania miejsc pochówków ofiar egzekucji z okresu II wojny światowej będą prowadzone w okolicach tzw. mogiły legionisty w centralnej części wąwozu, czyli w tym samym miejscu co jesienią ub. r.

„Prace przeprowadzone jesienią okazały się przełomowe. Eksplorowaliśmy dwa miejsca, w których wykonano ekshumacje zimą 1947/1948 i okazało się – tak jak przewidywaliśmy – że nie przeprowadzono ich prawidłowo. Nie było specjalistów, wszystkie czynności wykonywano ręcznie w dużym pośpiech, bo akurat panowały wielkie mrozy” – wyjaśnił.

Mówiąc o wynikach poszukiwań, przypomniał, że pracownicy IPN odnaleźli w jednym miejscu rozproszone fragmenty kostne, a w drugim fragmenty szkieletów „w częściowym układzie anatomicznym” i prawdopodobnie jeden szkielet.

„Szkielet został zabezpieczony, ponieważ nie podjęliśmy go” – wyjaśnił.

Wiosną ub.r. na Górkach Czechowskich IPN również prowadził prace poszukiwawcze, podczas których w rejonie obecnego placu zabaw i tzw. rzutni granatów znaleziono pojedyncze i silnie rozproszone szczątki ludzkie lub ich fragmenty zalegające na różnych głębokościach.

Jesienią 2020 r. na Górkach Czechowskich IPN także prowadził poszukiwania w miejscach, w których mogły znajdować się groby ofiar systemów totalitarnych. Nie odnaleziono wtedy ludzkich szczątków.

Na terenie Górek Czechowskich, według ustaleń IPN, w latach 1940-1942 Niemcy dokonali co najmniej sześciu egzekucji. Na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono tam osiem ekshumacji, podczas których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane. IPN podczas poszukiwań chciał zweryfikować informacje dotyczące możliwości istnienia na tym terenie nieujawnionych miejsc pochówków ludzi zamordowanych w okresie niemieckiej okupacji, jak również po 1944 r.

Sprawa przeznaczenia Górek Czechowskich budzi w Lublinie od wielu lat silne emocje. W lipcu 2019 r. rada miasta uchwaliła nowe „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”, pozwalające na zabudowę mieszkalną na około 25 ha Górek Czechowskich, należących wówczas w całości do prywatnego właściciela.

W kwietniu 2019 r. kwestia ich zagospodarowania była przedmiotem pierwszego w Lublinie referendum lokalnego, które okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale większość uczestników – 67,7 proc. – była przeciwna zabudowie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl