POKiN: czas na dekomunizację na warszawskich Powązkach

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych chce dekomunizacji Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.  POKiN skierowało w tej sprawie apel do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka.

Rzecznik Porozumienia dr Jerzy Bukowski, przypomniał, że przez 25 lat mimo wielu interwencji różnych organizacji nie udało się zdekomunizować tego miejsca. Podkreślił, że w Alei Zasłużonych nie mogą obok siebie spoczywać polscy bohaterowie, którzy walczyli o niepodległość i ich kaci, czy zdrajcy racji stanu.

Dlaczego z jednej strony mamy Bolesława Bieruta, Juliana Marchlewskiego i Wojciecha Jaruzelskiego, a z drugiej strony gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego czy płk. Ryszarda Kuklińskiego, a pusty grobowiec Walerego Sławka w dalszym ciągu czeka na powrót jego szczątków. Wiemy, że dr Szarek jest człowiekiem energicznym i jest zdecydowanie antykomunistyczny w swych poczynaniach, a jednocześnie jest osobą pełną taktu oraz rozwagi i z pewnością znajdzie sposób na to, aby ten problem podnoszony od 25 lat przez wiele różnych środowisk został wreszcie rozstrzygnięty – wskazał dr Bukowski.

Działania zmierzające do dekomunizacji przestrzeni publicznej podejmuje już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort chce, by m.in. z budynków komend policji – zniknęły tablice i symbole upamiętniające funkcjonariuszy SB i milicjantów.

Tego typu relikty komunistyczne miałyby trafiać do skansenu pomników Armii Czerwonej, komunizmu i PRL w Bornym Sulinowie, który ma powstać w 2017 r.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl