Siedziba Muzeum Historii Polski powstanie na Cytadeli Warszawskiej

Umowę na budowę siedziby Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej podpisali: dyrektor Muzeum Robert Kostro i firma Budimex S.A. W uroczystości uczestniczył również m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Muzeum powołano w 2006 r. Od tego czasu promuje dziedzictwo historyczne m.in. za granicą, przedstawiając najważniejsze wątki historii Polski. Nie miało jednak stałej siedziby.

Pierwotnie gmach według umowy z 2009 r. miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, ale w 2010 r. cofnięto decyzję o finansowaniu budowy. Dopiero wiosną 2015 r. rozpoczęły się rozmowy dotyczące nowej lokalizacji Muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej, które dziś mają swój finał.

Losy powstawania tej placówki kształtowały czynniki polityczne, stąd tyle czasu to trwało – ocenił  historyk prof. Jan Żaryn.

– Błąd „założycielski” polegał na tym, że placówka powstała w 2006 roku, czyli decyzją rządu PiS, a że dzieło nie było tego chowu, które było akceptowane przez następców, to musiało być traktowane jako drugiej czy trzeciej kategorii. Przykre to, ponieważ powinny istnieć takie instytucje w Polsce – w tym przypadku instytucje kulturowe – których rozwój i zadania nie są podyktowane bieżącą niechęcią pomiędzy poszczególnymi formacjami partyjno-politycznymi. Powinny wyrastać z tego, co nazywamy dobrem wspólnym – akcentował prof. Jan Żaryn.

Gmach MHP będzie mieścił się na terenie Cytadeli Warszawskiej w tzw. Parku Niepodległości. Znajdują się tam już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl