Przygotowania do obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Koncert „Placówka ’44”, wystawa „Miara pokoju”, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i premiera spektaklu „Ciekawa pora roku” – to niektóre z wydarzeń organizowanych w związku z 71. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przez Muzeum jego imienia.

Pokolenie Armii Krajowej to pokolenie zupełnie wyjątkowe, także dlatego, że ci młodzi ludzie wcale nie chcieli być żołnierzami. Było to pokolenie aktywnych patriotów, ludzi którzy chcieli zmienić świat – chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami. I dopiero w sytuacji, w której historia zmusiła ich do tego, zostali żołnierzami – powiedział na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak zaznaczył, opowiadając o tym pokoleniu Muzeum stara się pokazać żołnierzy AK „takimi jakimi byli”.

– Stąd pomysł powiedzenia dzisiejszym młodym ludziom tego, co mówią zawsze powstańcy – że to właśnie obecni młodzi patrioci są ich prawdziwymi kontynuatorami. Że każdy Polak może być ich sukcesorem pod warunkiem, że ma zespół cech i wartości. Dla powstańców to przede wszystkim wolność, ale także miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność. I do poszczególnych z tych cech odnoszą się organizowane przez nas rocznicowe imprezy – mówił dyrektor.

Ich kalendarz otworzy koncert z cyklu „Pamiętamy ’44” pt. „Placówka ’44. 29 lipca otwarta zostanie wystawa „Miara pokoju”, która ma być próbą „pokazania historii poprzez świat liczb”. 1 sierpnia we wczesnych godzinach popołudniowych będzie miało miejsce spotkanie dla dzieci pt. „Morowe panny”, opowiadające o roli kobiet w powstaniu. Zaplanowano też rodzinną grę muzealną „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty”.

O godz. 17, w godzinie „W”, w której wybuchło powstanie hołd jego uczestnikom zostanie oddany przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. Wieczorem zaplanowano wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, a o północy premierę spektaklu „Ciekawa pora roku” Agaty Dudy-Gracz.

2 sierpnia odbędzie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania” poświęcona nauce w służbie zrywu. 5 sierpnia zaplanowano marsz pamięci upamiętniający warszawiaków, którzy zginęli w powstaniu. Tego samego dnia na Cmentarzu Powstańców Warszawy zostanie otwarta wystawa „Zachowajmy ich w pamięci”.

8 sierpnia zaś szlakiem zrywu przejedzie „Powstańcza masa krytyczna”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl