Warszawa: Nie będzie zniżek dla dużych rodzin

Warszawski ratusz nie wprowadzi zniżek dla dużych rodzin w pociągach miejskich SKM. O sprawie napisała „Rzeczpospolita”.

Rok temu stołeczny ratusz wprowadził Kartę Warszawiaka i Kartę Małego Warszawiaka. Kartę Dużej Rodziny może natomiast wprowadzić uchwała Rady Warszawy. Jednak według urzędników konsolidacja Karta Dużej Rodziny i Karta Małego Warszawiaka nie jest możliwa, gdyż „(…) karty skierowane są do innych grup docelowych i dają inne uprawnienia”.

Te działania dowodzą, że polityka prorodzinna – mimo wielu obietnic – nie jest priorytetem prezydent Hanny Gronkiewicz- Waltz – mówi Maciej Wąsik, radny PiS w Warszawie.

– Ona pojawia się w polityce Hanny Gronkiewicz-Waltz w momencie, kiedy pojawia się jakieś zagrożenie, kiedy trzeba zjednywać sobie ludzi. Tak było przed referendum, kiedy uchwalono Kartę Dużej Rodziny w Warszawie. Kiedy referendum i wybory wypadły pomyślnie dla Platformy Obywatelskiej i Hanny Gronkiewicz-Waltz, ten temat poszedł na odstawkę. W zasadzie był to temat doraźny. Wspieranie polskich rodzin, stymulacja ich rozwoju, żeby każde następne dziecko było tańsze dla tej rodziny, żeby polskie rodziny było stać na dzieci, nie jest priorytetem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ta sytuacja obnaża Hannę Gronkiewicz-Walt jako polityka, który nie prowadzi skutecznej polityki prorodzinnej – powiedział Maciej Wąsik.

Założenia Karty Dużej Rodziny weszły w życie 1 stycznia. Dają one możliwość, m.in. zakupu przez rodziców dzieci posiadających kartę biletów jednorazowych z ulgą 37 proc., a także miesięcznych imiennych z ulgą 49 proc.

rp.pl/RIRM

drukuj