Rzeszów – zespół IPN odnalazł prawdopodobnie kolejne ofiary komunizmu

Podczas prac ekshumacyjnych w Rzeszowie zespół Instytutu Pamięci Narodowej kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka znalazł szczątki 3 osób, najpewniej ofiar komunizmu – dowiedziała się Redakcja Informacyjna Radia Maryja. 

Szczątki znaleziono na cmentarzu komunalnym przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie.

W rozmowie z naszą redakcją prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że są bardzo mocne przesłanki, by sądzić, że ludzie którzy zostali tam pochowani są ofiarami komunizmu – zaznaczył.

– Bardzo płytkie ułożenie tych szczątków na głębokości pół metra, zniszczenia w okolicach czaszek, sposób rzucenia tych ludzi do dołu są dla nas wystarczającym powodem, żeby uznać ich za ofiary komunizmu. Co do tego nie mamy wątpliwości. Oczywiście badania jeszcze trwają, będziemy jeszcze identyfikowali te osoby, ale jesteśmy spokojni, jeżeli chodzi o przyszłe wyniki. Co ciekawe, dół z tymi zwłokami bezpośrednio przylega do kwatery żołnierzy sowieckich i pomnika, który tutaj jest ustawiony. W taki wręcz symboliczny sposób pokazuje to z czym mieliśmy do czynienia w Polsce. W Polsce mamy pomniki armii czerwonej i miejsca, gdzie grzebało się czerwonoarmistów, a w miejscach nieoznaczonych ofiary komunizmu – powiedział Krzysztof Szwagrzyk.

Poszukiwania szczątków ofiar komunizmu w Rzeszowie rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Na terenie rzeszowskiego Zamku oraz cmentarza przy ul. Podkarpackiej pracują archeolodzy, antropolodzy i historycy.

RIRM

drukuj