fot. twitter.com/ipngovpl

Lubelskie: szczątki trzech osób odnalazł IPN pod Hrubieszowem; mogą to być ofiary UPA

Szczątki trzech osób odnaleźli badacze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w miejscowości Liski pod Hrubieszowem (Lubelskie). Celem prac IPN było odnalezienie ciał Polaków, zamordowanych tam przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 r.

„Szczątki przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie zostaną poddane badaniom sądowo-medycznym, a następnie identyfikacji genetycznej” – poinformował w piątek IPN.

Prace w Liskach prowadzone były w dniach 5 czerwca oraz od 6 do 8 lipca. Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN poszukiwał miejsca pochówku ofiar zamordowanych w 1945 r. przez członków UPA z sotni „Wowky”.

Poszukiwania zakończyły się ujawnieniem i ekshumowaniem szczątków należących do trzech osób. Spoczywały one na niewielkiej głębokości w pojedynczych jamach grobowych, w bezpośrednim sąsiedztwie polnej drogi. Jako miejsce ich ukrycia wykorzystano płytkie doły powstałe po glinie wybranej z ziemi. Przy szczątkach nie ujawniono żadnych artefaktów.

Prace prowadzono w ramach czynności Prokuratury Powiatowej w Hrubieszowie, a następnie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

Identyfikacja genetyczna szczątków pozwoli ostatecznie potwierdzić ich tożsamość.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl