Ogólnopolski konkurs Instytutu Pamięci Narodowej „Moja Niepodległa” dla nauczycieli

IPN ogłosił ogólnopolski konkurs dla nauczycieli na stworzenie scenariuszy lekcji związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Oczekujemy pomysłów na niesztampowe pokazywanie przeszłości uczniom – mówi organizator konkursu dyrektor oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz.

„Czekamy na scenariusze lekcji i uroczystości szkolnych, które będą odnosiły się do wydarzeń związanych z długotrwałym procesem odzyskiwania niepodległości przez Polaków w XIX i na początku XX w., a zakończonych sukcesem w listopadzie 1918 r.” – powiedział PAP dyrektor dr Paweł Skubisz.

„To wówczas zrodził się projekt Polski niepodległej, który udał się i trwał do 1939 r. Pokazał on, że Polacy potrafią nie tylko wybić się na niepodległość, ale też z niej skorzystać budując kraj silny, choć borykający się z różnymi problemami gospodarczymi, społecznymi i narodowościowymi” – dodał.

Konkurs „Moja Niepodległa” jest adresowany do pedagogów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych.

„Scenariusze nie muszą dotyczyć lekcji historii, ale języka polskiego czy tematów realizowanych na godzinie wychowawczej. Dzięki nim będziemy mieli materiał, który posłuży do przygotowania specjalnej publikacji dostępnej również w internecie. Korzystać z niej będą mogli nauczyciele polskich szkół w kraju i zagranicą w celu przygotowaniu lekcji z okazji przypadającego Dnia Niepodległości” – wyjaśnił dr Paweł Skubisz.

„Oczekujemy pomysłów na niesztampowe pokazywanie przeszłości. Chcielibyśmy aby nauczyciele sięgnęli po nowoczesne formy komunikowania się z młodzieżą, również w wymiarze dydaktycznym, tak by uczniowie samodzielnie mogli dochodzić do wniosków w jak skomplikowanej rzeczywistości przyszło Polakom walczyć podczas I wojny światowej i w 1918 r. o niepodległość” – podkreślił dyrektor szczecińskiego oddziału IPN.

IPN czeka na prace do 30 listopada br. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 30 marca 2018 r. Publikacja zawierająca scenariusze zwycięzców ma zostać wydana latem przyszłego roku, aby trafiła do szkół przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

„Chcielibyśmy, aby z realizowanych lekcji powstała dokumentacja filmowa lub fotograficzna, którą nauczyciele i uczniowie umieszczą w przestrzeni internetu z hashtagiem #MojaNiepodległa, włączając się w ogólnopolską akcję IPN” – dodał dyrektor dr Paweł Skubisz.

100. rocznica odzyskania niepodległości Polski przypada w 2018 roku. Zadania mające na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem, a także utrwaleniem polskiej niepodległości będą realizowanie w latach 2017-2021.

PAP/RIRM

drukuj