fot. wikipedia.org

Ekshumacje na Łączce po wniosku do władz Warszawy

IPN wystąpi z wnioskiem do władz Warszawy o przygotowanie miejsca pod kolejne ekshumacje ofiar komunizmu na Powązkach. Dopiero wtedy Instytut będzie mógł rozpocząć najtrudniejszy etap ekshumacji, ponieważ szczątki ofiar znajdują się pod współczesnymi grobami.

W komunikacie Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że skierował również pismo do Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie, „mające na celu pozyskanie wszelkich niezbędnych danych do kontynuowania tych prac”.

IPN planuje przeprowadzić trzeci i ostatni etap ekshumacji w kwaterze „Ł”- powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik prac ekshumacyjnych na Powązkach.

Przed nami trzeci i ostatni etap prac ekshumacyjnych w kwaterze „Ł” Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Podczas dwóch etapów poszukiwawczych udało się odnaleźć szczątki 194 więźniów zamordowanych w latach 40 i 50 w więzieniu na Mokotowie. Celem trzeciego etapu jest odnalezienie szczątków około 90 więźniów, których szczątki znajdują się na Łączce. Problem polega na tym, że one znajdują się pod współczesnymi pomnikami. Musimy znaleźć skuteczny sposób, by do nich dotrzeć – powiedział Krzysztof Szwagrzyk.

Do tej pory, podczas dwóch pierwszych etapów ekshumacji, udało się odnaleźć szczątki wybitnych dowódców oddziałów AK i WiN, m.in.: mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” i ppłk. Stanisława Kasznicę.  Nadal wśród poszukiwanych są gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”.

RIRM

drukuj