fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Wyniki ekshumacji ofiar terroru komunistycznego wydobytych z kwatery „Ł” mogą być znane jesienią

Najprawdopodobniej jesienią poznamy kolejne nazwiska ofiar terroru komunistycznego, które zostały pogrzebane na tzw. „Łączce” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.

O planowanej w takim terminie konferencji identyfikacyjnej poinformował prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W sobotę na Powązkach zakończył się ostatni etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych. Badacze wraz z wolontariuszami poszukiwali szczątków ofiar komunistów. Prace w miejscach, gdzie w latach 80. XX w. powstały groby, rozpoczęły się w kwietniu bieżącego roku.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik prac, zaznaczył że wszystkie szczątki znajdujące się w kwaterze „Ł” udało się wydobyć.

– W tym czasie przebadaliśmy całe pole więziennych pochówków z lat 40. i 50., określiliśmy jego obszar. Co najważniejsze wydobyliśmy wszystkie szczątki się tam znajdujące. Mimo tych wszystkich zniszczeń, o których wielokrotnie mówiłem, wynikających z traktowania szczątków więźniów przez ekipy budujące pomniki, dla osób zasłużonych dla władzy ludowej w latach 80, to te szczątki jednak na szczęście zostały na miejscu, nie zostały stamtąd wywiezione. Po 5 latach, od chwili kiedy przyjechaliśmy na „Łączkę” po raz pierwszy, mogę oficjalnie powiedzieć, że zakończyliśmy prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na „Łączce” – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk

W kwaterze „Ł” komunistyczni działacze bezpieki pogrzebali ciała kilkuset ofiar. Byli to żołnierze walczący z sowietyzacją Polski, tacy jak: mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” czy mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Więcej informacji, podsumowujących badania na tym obszarze, IPN ma podać w przyszłym tygodniu podczas konferencji prasowej.

RIRM

drukuj