IPN zachęca do zapoznania się z „Grą Szyfrów”

Instytut Pamięci Narodowej ruszył w objazd po kraju, aby promować „Grę Szyfrów”. To inicjatywa mająca przybliżyć graczom przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Gra rozpoczyna się w 1920 roku. Gracze mogą wcielić się w autentyczne postaci historyczne z tamtego okresu, w tym m.in. w kryptologów. Ich zadaniem będzie złamanie bolszewickich szyfrów.

Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, zaznaczyła podczas konferencji inaugurującej objazd „Gry Szyfrów”, że inicjatywa ma na celu poszerzenie wiedzy historycznej.

– Rzadko mówi się o tych, których nie widać na froncie, którzy nie walczą z bronią w ręku, ale walczą myślą, rozumem, swoją inteligencją. To są właśnie kryptolodzy. Większość z nas wie o Enigmie, natomiast mało kto wie o tym, że pułkownik Kowalewski odszyfrował meldunki armii sowieckiej podczas Bitwy Warszawskiej – mówiła Elżbieta Witek.

Obecny na konferencji był także dr Karol Nawrocki. Prezes IPN podkreślił, iż specjalna ciężarówka z grą dotrze do wielu miejscowości w całej Polsce.

– Będziemy właściwie w każdym regionie Rzeczpospolitej Polskiej. Będą to głównie mniejsze miejscowości tak jak Żurawica na Podkarpaciu, Supraśl na Podlasiu, ale także większe miasta jak Gorzów Wielkopolski, Głogów. Tir Instytutu Pamięci Narodowej trafi do bardzo wielu miejsc – powiedział dr Karol Nawrocki.

„Gra Szyfrów” ma zostać dodana do programu nauczania jako treści rekomendowane. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl