fot. Monika Tomaszek

Dr M. Szpytma z IPN: To, że tak wiele mówi się dzisiaj o rodzinie Ulmów, jest wielką zasługą środowiska Radia Maryja

Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana nie tylko z tego powodu, że została zamordowana (są męczennikami), ale to też wynika z ich wcześniejszego życia – życia wiarą, otwarcia na życie, przyjmowania nowych dzieci w trudnej sytuacji (…), przyjęcia Żydów, którzy byli skazani na zagładę (…). Radio Maryja, „Nasz Dziennik”, TV Trwam są mediami, które stanęły za rodziną Ulmów – powiedział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.  

Główny specjalista Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, a zarazem Główny Historyk Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, dr Marcin Chorązki, który również był gościem „Rozmów niedokończonych”, wskazał, że rodzinę Ulmów charakteryzowała prostota i miłość do drugiego człowieka.

– Prostota, która ich charakteryzowała jako zwykłych ludzi, mieszkańców małej wsi, wielodzietnej rodziny. Miłość jest ukazana na zdjęciach robionych przez Józefa Ulmę (…). Wszystko było w pozytywnych emocjach. Jak patrzy się  na zdjęcia, to człowiek się zastanawia nad tym, jak można było zrobić krzywdę tym dzieciom i rodzinie – powiedział dr Marcin Chorązki.

Gość programu „Rozmowy niedokończone” odniósł się również do majętności rodziny Ulmów. Zaznaczył, że musieli wiązać koniec z końcem.

– Bardzo istotne jest to, żeby sobie uświadomić, że Józef i Wiktoria Ulmowie przed wybuchem drugiej wojny światowej nie wiązali swojej przyszłości z Markową, tylko zakupili pięciohektarowe gospodarstwo (…). To było trudne życie chłopskiej rodziny, która wiązała koniec z końcem, utrzymując sześcioro dzieci i do tego jeszcze przez półtora roku gości, których mieli pod swoim dachem – zaznaczył dr Marcin Chorązki.

Z kolei dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, podkreślił, że rodzina Ulmów będzie beatyfikowana, nie tylko z powodu ich męczeństwa, ale sposobu, w jaki przeżywali życie.

– Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana nie tylko z tego powodu, że została zamordowana (są męczennikami), ale to też wynika z ich wcześniejszego życia – życia wiarą, otwarcia na życie, przyjmowania nowych dzieci w trudnej sytuacji (…), przyjęcia Żydów, którzy byli skazani na zagładę. To ich w całości pokazuje jako ludzi, którzy będą ogłoszeni błogosławionymi – mówił dr Mateusz Szpytma.

Przypomniał, że rodzina Ulmów pomagała Żydom pomimo ryzyka poniesienia kary śmierci ze strony niemieckiego okupanta.

– Zdawali sobie sprawę z tego, co jest konsekwencją pomocy dla Żydów. Zdecydowali się przyjąć dwie rodziny żydowskie mając szóstkę dzieci, a potem jeszcze poczęło się kolejne dziecko (…). W każdej epoce historycznej, w każdym kraju, spotkamy się ze zdrajcami (…). Tak jest, że mamy bohaterów, tak jak rodzina Ulmów, ale mamy też ludzi, którzy byli z różnych powodów podatni na zdradę – powiedział historyk.

Dr Mateusz Szpytma podziękował Radiu Maryja i TV Trwam za to, że upamiętniają Polaków, którzy ratowali Żydów przed niemiecką agresją. W sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Toruniu znajduje się Kaplica Pamięci, gdzie umieszczone są tablice z nazwiskami osób, które straciły życie z powodu ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Nieopodal jest też Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”, który również jest miejscem hołdu oddanego bohaterskim Polakom.

– Radio Maryja, „Nasz Dziennik”, TV Trwam, są mediami, które stanęły za rodziną Ulmów. (…) To, że tak wiele się dzisiaj o nich mówi, to wielka zasługa środowiska Radia Maryja. Dzieło, które zostało stworzone w Toruniu jest niezwykle cenne – podkreślił zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl