[TYLKO U NAS] Dr R. Leśkiewicz: Kiedy zaczynaliśmy przygotowania do projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” nie przypuszczaliśmy, że w podobnej sytuacji – w jakiej znalazły się wówczas setki tysięcy Polaków – znajdą się dzisiaj nasi sąsiedzi Ukraińcy

Projekt memoratywno-edukacyjny „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” to opowieść o losach setek tysięcy Polaków, którzy w wyniku wybuchu II wojny światowej znaleźli się na terytorium Związku Sowieckiego i musieli przetrwać okupacyjny sowiecki terror (…). Opowiada o ich wędrówce, która zaczęła się 1 września, a potem 17 września 1939 roku i skończyła z chwilą zakończenia II wojny światowej, podczas której Polacy przemierzyli całe kontynenty (…). Kiedy jesienią ubiegłego roku zaczynaliśmy przygotowania do projektu, w ogóle nie mogliśmy przypuszczać, że w podobnej sytuacji, w jakiej znalazły się wówczas setki tysięcy Polaków, znajdą się dzisiaj nasi sąsiedzi Ukraińcy – mówił dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował międzynarodowy projekt memoratywno-edukacyjny „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który opowiada o wędrówce ponad 116 tysięcy polskich cywilów i żołnierzy generała Władysława Andersa, a także o szlaku bojowym 1. Dywizji Pancernej, której przewodził gen. Stanisław Maczek.

– Projekt memoratywno-edukacyjny „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” to opowieść o losach setek tysięcy Polaków, którzy w wyniku wybuchu II wojny światowej znaleźli się na terytorium Związku Sowieckiego i musieli przetrwać okupacyjny sowiecki terror. Z chwilą utworzenia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR generała Władysława Andersa zarówno siły zbrojne, żołnierze, jak i cywile wyszli ze Związku Sowieckiego. Projekt opowiada o ich wędrówce, która zaczęła się 1 września, a potem 17 września 1939 roku i skończyła z chwilą zakończenia II wojny światowej, podczas której Polacy przemierzyli całe kontynenty – mówił dr Rafał Leśkiewicz.

Rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił, co wchodzi w skład projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

– Głównym elementem przedsięwzięcia jest wystawa, która opowiada o losie Polaków w ZSRR, wyjściu gen. Władysława Andersa z cywilami, ale także o gen. Stanisławie Maczku i wielu innych dzielnych żołnierzach. Wystawa jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim, zatem przewidujemy jej prezentację we wszystkich miejscach, a więc krajach i miejscowościach, w których przebywali Polacy (…). Projektowi towarzyszy dwujęzyczna odsłona strony internetowej [zobacz]. Serdecznie zachęcam wszystkich, by skorzystali z jej zasobów i poczytali o „Szlakach Nadziei” – powiedział gość Radia Maryja.

Projekt IPN przewiduje również działania memoratywne.

– Działania memoratywne mają na celu przykładowo renowację miejsc pamięci, czyli cmentarzy, na których pochowani są zarówno cywile, jak i żołnierze gen. Władysława Andersa. To także projekt o charakterze kulturalnym, bo w armii gen. Władysława Andersa tliło się, a nawet rozwijało, życie kulturalne. Chcemy przypominać utwory literackie i muzyczne, których autorami byli żołnierze gen. Władysława Andersa – oznajmił rzecznik prasowy IPN.

Wystawa nie pominęła historii Wojtka – syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, który został zaadoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę na podobieństwo historyczne pomiędzy wędrówką Polaków a dzisiejszą ucieczką Ukraińców.

– Kiedy jesienią ubiegłego roku zaczynaliśmy przygotowania do projektu, w ogóle nie mogliśmy przypuszczać, że w podobnej sytuacji, w jakiej znalazły się wówczas setki tysięcy Polaków, znajdą się dzisiaj nasi sąsiedzi Ukraińcy, którzy szukają schronienia przed wojną w Polsce – wskazał dr Rafał Leśkiewicz.

Projekt „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” zawiera w sobie również pozyskiwanie dokumentów.

– Chcemy regionalnie docierać do osób, które miały kontakt z żołnierzami lub cywilami. Być może w naszych domowych szufladach znajdują się dokumenty, fotografie lub inne pamiątki związane albo z samym generałem Władysławem Andersem, żołnierzami gen. Stanisława Maczka, albo ogólnie z Polakami walczącymi na wszystkich frontach II wojny światowej. Zachęcamy, by podzielić się z nami pamiątkami, abyśmy wszyscy mogli wzbogacić naszą wiedzę – podsumował gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Rafała Leśkiewicza można odsłuchać [tutaj].

pdf szlaki_nadziei_GDANSK

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl