Na Ukrainie pod egidą IPN spotkają się polscy i ukraińscy historycy

Wydarzenia na Chełmszczyźnie w latach 194244 w kontekście zbrodni wołyńskiej to temat kolejnego, piątego PolskoUkraińskiego Forum Historyków. Spotkanie pod egidą polskiego i ukraińskiego IPN rozpocznie się 19 października br. w Czerkiesach na Ukrainie.

O tematyce spotkania poinformował we wtorek PAP dyrektor Biura Badań Historycznych IPN Mirosław Szumiło, który przypomniał, że sprawa ludobójstwa Polaków na Wołyniu pojawiła się w ubiegłym roku na posiedzeniu forum w Kijowie.

„Historycy ukraińscy poprosili nas o zajęcie się sprawą represji, których we wschodniej Lubelszczyźnie mieli dopuścić się Polacy wobec Ukraińców, jeszcze przed kulminacją zbrodni wołyńskiej latem 1943 roku. Ich zdaniem, mogą to być źródła tej zbrodni, którą strona ukraińska chce widzieć jedynie jako +konflikt polskoukraiński+ czy też +tragedię+. My się z ich tezami nie zgadzamy i to spotkanie ma służyć temu, żeby sobie tę sprawę wyjaśnić” – powiedział PAP Mirosław Szumiło.

Historyk IPN dodał też, że podczas forum naukowcy z obu krajów postarają się rozstrzygnąć, czy wydarzenia na Chełmszczyźnie i szerzej we wschodniej Lubelszczyźnie, mogły być przyczyną zbrodni popełnionej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i na terenie Galicji Wschodniej. Dodał, że badacze z Polski i Ukrainy najprawdopodobniej omówią również polskie akcje odwetowe, do których doszło po ludobójstwie Ukraińców na Polakach.

Celem Forum, w skład którego wchodzi po sześciu polskich i ukraińskich historyków, pozostaje kontynuowanie, pomimo trudnej przeszłości obu krajów, dialogu historycznego. Zjazdy Forum odbywają się dwa razy w roku, naprzemiennie w Polsce i na Ukrainie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl