Przetarg na zakup kamer dla funkcjonariuszy

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na zakup kamer, które będą nosić na mundurach policjanci. Posłużą one do rejestrowania przebiegu interwencji funkcjonariuszy. Obraz i dźwięk będzie można wykorzystać jako materiał dowodowy w postępowaniach lub materiał szkoleniowy.

Pierwsze 70 urządzeń trafi do stołecznych policjantów prawdopodobnie do końca tego roku. Kamery – w ramach pilotażu – będą nosić na mundurach także policjanci z Dolnego Śląska, Podlasia oraz woj. łódzkiego.

Docelowo kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Komendy Głównej Policji chciałoby wyposażyć w urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk wszystkich policjantów – mówi młodszy inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

To jest nasz plan. Jeżeli dodam, że ok. 60 proc. polskiej policji, to są policjanci służby prewencyjnej czy ruchu drogowego, to wskazuje to na liczbę ok. 60 tys. policjantów, którzy na co dzień podejmują czynności bezpośrednio na ulicy z obywatelami. Jednorazowo zakup takiej ilości sprzętu byłby niemożliwy. Chcemy najpierw sprawdzić, jak zostanie to przyjęte i jakie rozwiązania będą stosowane. Chcemy sprawdzić, czy ten sprzęt będzie spełniał nasze wymagania i wymagania policjantów oraz jak będzie wpływał na bezpieczeństwo. Docelowo chcemy w te kamery doposażać policjantów w całym kraju – wskazuje Mariusz Ciarka.

KGP czeka na oferty do najbliższego czwartku. Termin realizacji wyznaczono do 15 grudnia br.

Wartość przetargu to 170 tys. zł. Wlicza się w to również zamontowanie oraz uruchomienie urządzeń, a także przeprowadzenie odpowiednich szkoleń.

RIRM

drukuj