fot. https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN/

Archeolodzy odnaleźli ludzkie szczątki na Górkach Czechowskich w Lublinie

Szczątki ponad 40 osób odnaleźli archeolodzy na Górkach Czechowskich w Lublinie – poinformował prowadzący badania Instytut Pamięci Narodowej. Na miejscu zakończono piąty etap prac. Działania prowadzone były w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie i stanowiły kontynuację prac rozpoczętych pod koniec 2022 roku.

Celem prac Instytutu Pamięci Narodowej na Górkach Czechowskich była weryfikacja miejsc, w których mogły znajdować się masowe groby ofiar egzekucji z czasu II wojny światowej.

„Na tym etapie analiz można powiedzieć, że łącznie w trakcie prac ujawniono i podjęto kompletne lub częściowo kompletne szczątki należące do co najmniej 35 osób. Pozostałe, podjęte we fragmentach, zwiększają tę liczbę do około 40 osób” – poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

Ze wstępnych oględzin wynika, że szczątki należały zarówno do mężczyzn, jak i kobiet w wieku od 15 do 60 lat, przy czym przeważały osoby dwudziestoletnie i trzydziestoletnie. Trudno dokładnie oszacować liczbę spoczywających na Górkach Czechowskich, ponieważ szkielety były rozczłonkowane.

„Pewna ilość ujawnionych kości czaszek składała się z licznych fragmentów o ostrych brzegach lub wykazywała potencjalne szczeliny złamań, w zakresie których mogło dojść do urazu lub przestrzału. Jednakże, w celu weryfikacji oraz potwierdzenia obrażeń, wymagane są dalsze badania, w tym rekonstrukcja tych kości. Podobne złamania zidentyfikowano w obrębie niektórych kości długich oraz żeber, gdzie potencjalnie mogło dojść do analogicznych urazów” – wskazał Instytut Pamięci Narodowej

Ofiary w chwili śmierci miały na sobie odzież. Część nosiła mundury wojskowe lub mundury formacji paramilitarnych. Przy większości szkieletów odnaleziono destrukty obuwia o różnym charakterze, klamry, haftki, sprzączki, fragmenty grzebieni czy guziki, a także inne przedmioty. Niepokoi fakt, że w miejscu, gdzie znajdują się  ludzkie szczątki, mają powstać zabudowania.

– Tak jak zrobiono tę ścieżkę, tak chce się zabetonować miejsce, na którym były rozstrzelania na strzelnicy Czechowskiej. To są plany wybudowaniu 69 wieżowców czternastopiętrowych czy ośmiopiętrowych i 30 czteropiętrowych budynków, którzy mają pomieścić 10 tys. ludzi. Nie wiem, czy można na szczątkach ludzkich, na naszych bohaterach stawiać domy, bo to jest dla mnie skandal. Tu powinien być teren cmentarza wojennego – mówił Adam Łukasik ze Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych.

Wszystkie odnalezione szczątki przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, tam zostaną podane dalszym szczegółowym badaniom.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl