fot. https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/169289,Otwarcie-wystawy-Szlaki-Nadziei-Odyseja-Wolnosci-w-Kanadzie-Mississauga-22-sierp.html

W Kanadzie otwarto wystawę IPN o losach Polaków podczas drugiej wojny światowej

Wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”, poświęconą losom Polaków podczas drugiej wojny światowej, otworzył w poniedziałek w Mississauga wiceprezes IPN, prof. Karol Polejowski.

Projekt IPN, którego częścią jest wystawa, ma „opowiadać Polskę światu”, a wystawa kanadyjska nawiązuje do braterstwa broni Polaków i Kanadyjczyków i jest przeznaczona nie tylko dla Polonii – powiedział prof. Karol Polejowski podczas wernisażu w Centrum im. Jana Pawła II.

„Oczywiście, chodzi o to, by młode pokolenie Polaków poznało tę historię – przecież często jest to historia ich rówieśników z lat czterdziestych. Chcemy również pokazać tę historię osobom, które nie mają związków z Polską, nie znają języka polskiego, dlatego opisy są w językach krajów, w których wystawa się odbywa” – dodał.

Odnosząc się do historii Kanady, w której do najistotniejszych momentów samookreślania się współczesnego społeczeństwa należał udział kanadyjskich żołnierzy w pierwszej i drugiej wojnie światowej, historyk podkreślił, że założeniem projektu jest znajdowanie odniesień do historii kraju, w którym wystawa się znajduje.

„Mamy całe panele poświęcone Kanadzie i Kanadyjczycy znajdą np. informacje o tym, jak mieszkający w Kanadzie Polacy, a więc ich znajomi, sąsiedzi, wspierali wysiłek wojenny państwa polskiego. Wielu Kanadyjczyków walczyło też ramię w ramię z polskimi żołnierzami we Włoszech, czy w północnej Francji. Przypominamy o tych związkach” – powiedział prof. Karol Polejowski.

Wystawa przez tydzień będzie otwarta w Mississauga, a następnie będzie pokazywana w innych miastach Kanady. Delegacja IPN ma zaplanowane spotkania z kanadyjskimi partnerami, chcąc zwiększyć zainteresowanie wystawą.

Wcześniej w Dieppe pod Moncton w Nowym Brunszwiku prof. Karol Polejowski odsłonił pamiątkową tablicę dedykowaną pamięci załogi niszczyciela ORP Ślązak, która uratowała wielu żołnierzy kanadyjskich podczas rajdu na francuskie Dieppe, nieudanej alianckiej operacji desantowej przeprowadzonej 19 sierpnia 1942 r. w północnej Francji.

„Sam kapitan ORP Ślązak, komandor Romuald Nałęcz – Tymiński, ostatnich 20 lat życia spędził w Kanadzie i zmarł w Toronto; wielu polskich marynarzy również osiadło w Kanadzie. Kanadyjczycy i lokalne władze z dużym uznaniem wypowiadali się o tym braterstwie z okresu drugiej wojny światowej, a także o tym obecnym, gdy Kanada i Polska jako kraje NATO wspólnie prowadzą misje. A my w IPN upamiętniamy ludzi tam, gdzie jest to najwłaściwsze” – powiedział wiceprezes IPN.

Przypomniał też, że wystawę otwarto w przeddzień rocznicy podpisanego w sierpniu 1939 r. paktu Ribbentrop-Mołotow, który „zapoczątkował odyseję Polaków rozproszonych po całym świecie”.

Gościem wernisażu był Bolesław Fujarczuk, radiooperator w Dywizjonie 303, jeden z polskich weteranów, którzy doprowadzili do budowy pomnika „Spirala Zwycięstwa”, upamiętniającego polskich lotników RAF walczących w drugiej wojnie światowej, polski personel naziemny i Pomocniczą Służbę Kobiet. Pomnik odsłonięto w listopadzie ub.r. przy Centrum im. Jana Pawła II w Mississauga.

Konsulat Generalny RP w Toronto zorganizował konkurs wiedzy historycznej związany z wystawą.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl