Madryt: modlitwa w intencji Ziemi Świętej i chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie

W Madrycie odbyła się modlitwa w intencji Ziemi Świętej oraz chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. Wzięły w niej udział Kościoły obecne w Ziemi Świętej.

W ramach wystawy „Hiszpania w Ziemi Świętej” na Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie miała miejsce modlitwa ekumeniczna o pokój na Bliskim Wschodzie. Wziął w niej udział m. in. Syryjsko-Prawosławny Kościół Antiochii, Ormiański Kościół Apostolski, Rosyjski Kościół Prawosławny oraz Kościół Malabarski.

Modlitwa oparta była na liturgii jerozolimskiej. Głównym momentem była wspólna adoracja krzyża. O. Jesús España, franciszkanin, w krótkiej homilii

podkreślił  znaczenie Jerozolimy, Kościoła-Matki, dla wszystkich chrześcijan. Do niej pielgrzymują wszyscy. Jerozolima powinna stać się zachętą do szukania jedności.

Przedstawiciele poszczególnych Kościołów modlili się szczególnie za chrześcijan prześladowanych z powodu swojej wiary. Wezwania były w języku hiszpańskim, arabskim, ormiańskim, rosyjskim i malajalam.

Ks. abp Nicolaos Matti Abd Alahad z Kościoła Syryjsko-Prawosławnego zaapelował o pomoc chrześcijanom w Syrii. Podziękował wszystkim, w tym Polsce, którzy pomagają konkretnie ofiarom wojny.

„Nie wystarczy tylko mówić o pomocy, trzeba jeszcze przejść do czynu” –  podkreślił ks. abp Nicolaos Matti Abd Alahad.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj