fot. flickr.com

Modlitwa przed lekcjami zgodna z polskim prawem

Modlitwa przed lekcjami jest zgodna z polskim prawem – powiedział Ryszard Żukowski, przewodniczący Komisji Kultury rady miasta Ostrołęka. Odniósł się w ten sposób do decyzji Śląskiego Kuratorium Oświaty, które kazało zawiesić  modlitwę w szkole podstawowej w Golasowicach, nieopodal Jastrzębia-Zdroju. Szkole ma się też przyjrzeć Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Decyzja zapadła po interwencji jednego z rodziców, któremu nie podobało się że dzieci modlą się przed zajęciami. Codzienna modlitwa była praktykowana w placówce od 25 lat.

Ryszard Żukowski zatelefonował do ministerstwa w tej sprawie. Jak mówi, żadne przepisy nie zabraniają modlitwy w szkole.

– Nie można wprowadzać Polaków w błąd, bo przecież funkcjonuje rozporządzenie minister edukacji narodowej z 14 kwietnia 1952 roku, które było nowelizowane 30 czerwca 1999 roku i w paragrafie 12 możemy przeczytać, że w pomieszczeniach szkolnych może być umieszczony krzyż, a w szkole można także odmawiać modlitwę przed i po zajęciach. Jestem zdziwiony, że tak się w tej chwili atakuje nasze wartości chrześcijańskie, nasze wartości katolickie. Więc my, jako Polacy, powinniśmy reagować na tę sytuację – akcentuje Ryszard Żukowski.  

Szkoła w Golasowicach zamierza przeprowadzić ankietę wśród rodziców na temat modlitwy przed zajęciami.

RIRM

drukuj